"Green tool" czyli stanowisko pracy w harmonii z ZR

Organizacja International Young Naturefriends zajmująca się promowaniem przyjaznego dla środowiska stylu życia poleca swoją najnowszą publikację  „GreenToolbox”. W książce zawarte są porady w jaki sposób można stworzyć stanowiska pracy przyjazne środowisku i ludziom. Tematyka miejsca pracy sprzyjającemu idei zrównoważonego rozwoju ujęta jest szeroko: od porad jak efektywnie wykorzystywać papier po porady w jakich bankach zakładać konto i jak dbać o dobre stosunki w pracy

Pięknie ilustrowana książka,  w języku angielskim jest dostępna za darmo  na stronach http://www.greentollbox.org/#!buy/c1pkv

W sprawie publikacji lub innych, podejmowanych przez
International Young Naturefriends działań można kontaktować się mailowo na adres  magdalena@iynf.org

Wizyta Studyjna nr 65 "Biodiversity education for a sustainable future"

Wizyta Studyjna nr 65 "Biodiversity education for a sustainable future" dofinansowana z programu UE "Uczenie się przez całe życie" dobiegła końca. Chcielibyśmy podziękować wszystkim Instytucjom, ich Dyrektorom i Pracownikom za bardzo miłe przyjęcie, przygotowanie prezentacji oraz podzielenie się doświadczeniami i działalnością w zakresie edukacji ekologicznej, przyrodniczej a także edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przebieg wizyty można prześledzić na stronach fb Białowieskiej Akademii Bioróżnorodności https://www.facebook.com/pages/Bialowieza-Biodiversity-Academy

Nad wizyta patronat objęło Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem

Wartość ukryta w odpadach plastikowych – wyciśnij ile się da

„Wg najnowszych danych PlasticsEurope w roku 2012 w Polsce na wysypiska trafiło 60% odpadów tworzyw sztucznych. Ten cenny materiał marnuje się na wysypisku i można sobie zadać pytanie, czy możemy pozwolić sobie na stratę tej wartości.”

Od sześciu już lat Fundacja PlasticsEurope Polska w swojej akcji informacyjnej przypomina o konieczności właściwego postępowania z odpadami tworzyw sztucznych. Jak co roku plakaty pojawią się w kilkunastu miastach Polski na 300 nośnikach typu citylight, udostępnionych przez partnera kampanii, firmę Clear Channel Poland i eksponowane będą przez cały sierpień. W tym czasie zaplanowane zostały również spotkania z lokalnymi mediami i dystrybucja materiałów informacyjnych.

Dobromir roku 2013

Nagrodę DOBROMIRA ROKU 2013 (za działalność
przyjazną ekologii) otrzymali:

CECYLIA MALIK – ARTYSTKA, PERFORMERKA, AKTYWISTKA – w kategorii „EkoArt”
– za przekazywanie wartości ekologicznych językiem sztuki (projekty
„365 DRZEW”, „Modraszek Kolektyw”, „6 Rzek”, „Obrazy z Lasu Łęgowego”
„Warkocze Białki”).

PROF. PIOTR SKUBAŁA I DR RYSZARD KULIK – w kategorii „Edukacja dla
ekologii” – za organizację inicjatyw edukacyjnych na rzecz ekologii:
Klubu Myśli Ekologicznej i cyklicznego Festiwalu Kultury Ekologicznej
„Zielono mi!”.

MARCIN POPKIEWICZ – FIZYK, EKOLOG, PRZEDSIĘBIORCA – w kategorii
„Ekologia, Ekonomia, Etyka” – współtwórca projektu „Ziemia na rozdrożu”,
autor książki „Świat na rozdrożu”; za jasne i przystępne przedstawienie
wpływu obecnej gospodarki na równowagę ekologiczną świata.


Jednocześnie tytuł ZŁOCZYŃCY ROKU 2013 (za działalność ekologicznie
szkodliwą) otrzymali:

POSEŁ LUDWIK DORN (SOLIDARNA POLSKA) – w kategorii „Najbardziej
szkodliwa inicjatywa” – za zainicjowanie kampanii na rzecz brudnej
energii „Stop Pakietowi Klimatycznemu”.

MINISTERSTWO GOSPODARKI – w kategorii „Krótkowzroczna polityka
energetyczna” – za bezkrytyczny lobbing oraz wydawanie publicznych
pieniędzy na rzecz energetyki jądrowej i ograniczanie debaty o jej wadach.

W głosowaniu brało udział ponad 300 osób.

Uroczyste wręczenie nagrody prof. Piotrowi Skubale oraz dr Ryszardowi
Kulikowi odbędzie się 15 maja o godz. 17:30 w katowickim kinoteatrze
Rialto w ramach XIII spotkania Klubu Myśli Ekologicznej. Wstęp na
spotkanie jest bezpłatny.

Pozostałe nagrody oraz antynagrody zostaną wręczone w najbliższym
tygodniu w Krakowie i Warszawie.


Serdecznie pozdrawiamy,
fundacja Piaskowy Smok

--

Oddaj elektrośmieci - zasadź na wiosnę zioła!

11 maja przy ul. Żelaznej 51/53, czyli na terenie BioBazaru, odbędzie się akcja zbiórki elektrośmieci i zużytych baterii organizowana przez Europejską Platformę Recyklingu – ERP Polska.

Jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, zbiórka na BioBazarze trwać będzie od godziny 8.00 do 16.00.W zamian za przekazany sprzęt i baterie uczestnikom akcji rozdane zostaną zestawy do samodzielnego wysiewu nasiona ziół.

Na dzieci dodatkowo czekać będą edukacyjne kolorowanki o elektrośmieciach i zużytych bateriach oraz książeczki pt. "Wiem wszystko - Elektrośmieci".

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Fundacja Zielony Horyzont.

Autor i osoba do kontaktu: Katarzyna Jakóbik, jakobik@zielonyhoryzont.org.pl,

Fundacja Zielony Horyzont

Światowy Dzień Ziemi 2013

Już dziś zapraszamy do udziału w obchodach kolejnego Światowego Dnia Ziemi, którego finał odbędzie się 28 kwietnia 2013r. w Warszawie, Pole Mokotowskie - park im. Józefa Piłsudskiego. Nadchodzące obchody są poświęcone edukacji na temat   właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym ZSEE .


Informacje na temat tego wydarzenia są dostępne na stronie 

www.dzienziemi.org.pl

Dwudziestolecie RCEE w Płocku

To już 20 lat od momentu powołania Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku.

Naszym Przyjaciołom z RCEE serdecznie gratulujemy

W prezencie - Świat na rozdrożu

Wszystkim, którzy myślą o trafionych i przemyślanych prezentach, które chcemy ofiarować najbliższym bardzo chcę polecić książkę Marcina Popkiewicza: Świat na rozdrożu. To wyjątkowa publikacja na rynku polskim, która w obrazowy a zarazem analityczny i krytyczny sposób przedstawia stan świata i jego niezrównoważenie. Szczególna uwaga poświęcona jest powiązanej tematyce zapotrzebowania na energię i zmian klimatu. Ogromnym atutem publikacji jest zebranie i  bardzo ciekawe przedstawienie ogromnych ilości danych. Dane pochodzą z wiarygodnych źródeł i bardzo ciekawych zródeł a dotarcie w inny niż poprzez tę książkę, sposób byłoby trudne i zajęłoby  dużo czasu.

 

Książkę Świat na rozdrożu można kupić taniej o 20 % wchodząc na informacje o niej na stronie.ziemianarozrożu.pl lub pezposrednio pod linikiem na fb http://www.facebook.com/ziemianarozdrozu/app_190322544333196

Pod Osłoną Nocy

Serdecznie zapraszamy na wielkie wydarzenie artystyczne przygotowane przez Śródmiejski Teatr Muzyczny we współpracy z Projektem PROSCENIUM, które odbędzie się 27 października (sobota) o godz. 21:00m w Młodzieżowym Domu Kultury na Łazienkowskiej 7 (przystanek Rozbrat)

 Zapowiada się niesamowicie!

 Rezerwacja bezpłatnych wejściówek (imię, nazwisko, liczba miejsc, numer kontaktowy): podoslonanocy@wp.pl

 

Dzieci z całego świata malują prace poświęcone „Zielonym Społecznościom”:

Trzynastoletnia dziewczynka z USA zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Malarskiego dla Dzieci poświęconego ochronie środowiska naturalnego, organizowanego przez UNEP i Bayer

Ewa Smuk-Stratenwerth Człowiekiem Roku 2011 Polskiej Ekologii

Ewa Smuk-Stratenwerth ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Ziarno" została laureatką konkursu na Człowieka Roku 2011 Polskiej Ekologii.

Z Ewą mamy ogromną przyjemność i przywilej współpracować od wielu lat  ! Serdecznie gratulujemy !!!

V Szkolne Obchody Światowego Dnia Środowiska „World Environment Day” pod egidą UNEPu wp

Tradycyjnie jak co roku ACT ECO z gimnazjum nr 2 im. ks prof. Józefa Tisznera w Zakopanem zaprasza na uroczyste obchody Światowego Dnia Środowiska „World Environment Day” pod egidą UNEPu. W tym toku gośćmi sa przedstawiciele Zielonej Sieci, którzy opowiedzą o odpowiedzialnych zakupach i zrównoważonych miastach.

Będzie tez miało miejsce rozstrzygnięcie Ekologiczno Plastycznego pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopane, patronat medialny-Podhalański Serwis Informacyjny WATRA oraz Szkolnego Ekologiczno-Chemicznego pod patronatem SEWiKu.


Dzień Ziemi w Zespole Szkół Licealnych i Ekonomicznych Nr 1 w Warszawie

Zostaliśmy zaproszeni na obchody Dnia Ziemi do Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych Nr 1 w Warszawie Hasłem tego rocznych obchodów był „Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich”. Była bardzo ciekawa prezentacja, quiz i wystawa poświęcona zagadnieniom energii.  Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w organizacje tej bardzo udanej imprezy a szczególnie Pani Irenie Ząbek, która od lat angażuje się w edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju

22 kwietnia Dzień Ziemi

Wszystkiego najlepszego dla nas i dla Ziemi z okazji jej święta

22 marca Światowy Dzień Wody

Z okazji Światowego Dnia Wody zapraszamy do odwiedzenia  stron poświęconych temu wydarzeniu i skorzystania z bardzo ciekawych materiałów edukacyjnych
http://www.unwater.org/worldwaterday/campaign.html

Stosowanie nowoczesnych metod edukacji dla zrównoważonego rozwoju dla niepełnosprawnych

W dniu 15 lutego 2012 roku, godz. 10.00 w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, Anna Batorczak prowadziła warsztaty "Stosowanie nowoczesnych metod edukacji dla zrównoważonego rozwoju dla niepełnosprawnych". Inicjatorem i organizatorem warsztatów był RCEE www.rceeplock.nazwa.pl, a projekt jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym od dawna wspiera edukację niepełnosprawnych. W rubryce ekspert radzi polecamy manifest 20 młodych aktywistów z całej Polski „Uprzedź uprzedzenia”.

Jak prowadzić edukację dla zrównowazonego rozwoju ? - kurs on-line

Polecamy kurs on-line dla nauczycieli; "Jak prowadzić edukację dla zrównoważonego rozwoju ?"
Kurs jest dostępny na stronach Ministerstwa Środowiska nauczyciele.mos.gov.pl

Szkolenie zostało opracowane dla Departamentu Edukacji Ekologicznej Ministerstwa Środowiska przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.


Gary w milowych podróżach z eko-misją do szkół

Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych - MiLA organizuje wiosenny konkurs „Zielona Lekcja z Garym”.  Tym razem postać Garego Gazika, uwielbianego przez dzieci, uczestniczące w grze on-line na stronie: www.garygra.pl , odwiedzi polskie szkoły w całej Polsce. Gary – uroczy ogr, który bacznie obserwuje i uczy jak chronić środowisko, zagości wkrótce na lekcjach przyrody, matematyki, a może wychowania fizycznego… Na nauczycieli szkół podstawowych  wszystkich przedmiotów, którzy przygotują i nadeślą do dnia 31.05.2011 scenariusz lekcji w oparciu o grę Gary Gra, czekają nagrody – 3 nagrody główne
i wyróżnienia
. Fundatorem nagród jest  Firma BP Europa SE, odział w Polsce – organizator Projektu „Gary Gra.

 W ramach projektu Gary Gra od 28 stycznia 2011 r. pod adresem www.garygra.pl działa specjalny, edukacyjny serwis internetowy, przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, które znajdą w nim dwuetapową ekologiczną grę online oraz dodatki (tapety na pulpit, puzzle, kolorowankę). Do dziś serwis odwiedziło ponad 15 tysięcy osób. Gary wykonał swoją 1 misję: zainteresował dzieci i ich rodziców edukacją ekologiczną, teraz rusza więc z kolejną Eko-misją wysłany w milową podróż do polskich szkół.

 Więcej informacji na stronie: www.mila.org.pl i w regulaminie konkursu „Zielona lekcja z Garym”

LEKCJA ZMIENIANIA ŚWIATA Konkurs dla nauczycieli

Chcesz wygrać 3 000 zł ? Jesteś nauczycielem? Przygotuj scenariusz lekcji dla szkoły ponadgimnazjalnej

w konkursie Ministerstwa Środowiska.

Prześlij scenariusz lekcji matematyki, polskiego, WOS-u, historii, biologii, geografii, chemii, fizyki, podstaw przedsiębiorczości z wykorzystaniem zagadnień środowiska naturalnego, wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie ?

·     R Realizujesz podstawę programową.

·         Doskonalisz swoje umiejętności zawodowe.

·         Uczysz swoich uczniów samodzielnego i refleksyjnego myślenia oraz podejmowania przemyślanych decyzji.

·         Możesz wygrać atrakcyjne nagrody pieniężne. Pierwsza nagroda to 3 000 zł dla autora scenariusza, a także pomoce dydaktyczne dla jego placówki edukacyjnej.

Dodatkowo, nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane w postaci publikacji elektronicznej na portalu internetowym Ministerstwa Środowiska.

Wybór tematu należy do Państwa! Wśród zagadnień może się znaleźć, na przykład obliczenie oszczędności w domowym budżecie przy stosowaniu urządzeń energooszczędnych, sprawiedliwy handel, ochrona zagrożonych gatunków, Ale możliwości jest znacznie więcej! Gorąco zachęcamy do realizacji własnych pomysłów przy tworzeniu scenariusza zajęć!

Szczegółowe informacje o konkursie i jego regulamin znajdą Państwo na stronie www.mos.gov.pl/konkurs_scenariusze.

Scenariusz wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przesyłać na adres e-mail: konkurs@ceo.org.pl w terminie do 29 kwietnia 2011 r.

Koordynatorem konkursu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, kontakt: (22) 622-32-39, wew. 121; e-mail: konkurs@ceo.org.pl

Honorowy patronat objął Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Fundusz Parnerstwa jest Zielonym Biurem

W listopadzie 2010 r. Komisja Certyfikująca Fundacji Partnerstwo dla Środowiska przyznała naszej organizacji Certyfikat Zielonego Biura (119/2010/ZB). Jest to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Fundusz Partnerstwa jest organizacją, która dąży do ciągłego doskonalenia oraz zapobiegania degradacji środowiska, ceni wartości ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności. Otrzymany tytuł obliguje i umacnia do jeszcze prężniejszego kształtowania postaw na rzecz ochrony przyrody. Edukacja ekologiczna i działania prowadzone na terenie biura Funduszu Partnerstwa jak i poza nim, kształcą i przypominają jak sprzyjać środowisku, uczą jak być Eko w pracy i na co dzień. Pragniemy zachęcać innych do podejmowania i wdrażania podobnych inicjatyw.

Więcej informacji:

Anna Woźniak

Prezes Funduszu Partnerstwa


 

Twórczy recykling czyli PRZETWORY

PRZETWORY to chyba największa tego typu impreza w Polsce, promująca nowy styl życia - taki, w którym nie wyrzuca się na śmietnik zużytych przedmiotów i surowców wtórnych, ale nadaje się im nowe życie w postaci najrozmaitszych użytkowych form: niebanalnych mebli, pomysłowej biżuterii, ubrań, gadżetów itp.
Z roku na rok w PRZETWORACH uczestniczy coraz więcej artystów, projektantów i to nie tylko z Polski. Impreza cieszy się też dużą popularnością wśród Warszawiaków myślących o ochronie środowiska, zrównoważonym rozwoju i świadomej konsumpcji.
W ideę imprezy, tradycyjnie odbyła się w okresie przedświątecznym, doskonale wpisywała się zbiórka starych baterii i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zorganizowana przez EPR Polska SA i ERP Batteries Poland Sp. z o.o. Odwiedzający PRZETWORY z dużym zainteresowaniem i sympatią odnosili się do pomysłu zbiórki. Wiele osób wracało na stoisko ERP Polska i ERP Batteries, aby powtórnie oddać ZSEE i baterie. Zapewne do udziału w zbiórce zachęcała również możliwość otrzymania w zamian za oddany sprzęt pysznych przetworów owocowych, zrobionych przez podopiecznych z Fundacji Chleb Życia Siostry Chmielewskiej www.chlebzycia.org.pl w myśl hasła zbiórki "Baterie i lodówki za dżem z antonówki".
W ciągu dwóch dni imprezy udało się zebrać około 350 kg zużytego sprzętu oraz 100 kilogramów baterii. Doskonały wynik!
Przez cały czas trwania imprezy prowadzone były również zajęcia edukacyjne dla dzieci promujące właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Dzieci, pod okiem animatorek z Fundacji Zielony Horyzont www.zielonyhoryzont.org.pl, rozwiązywały krzyżówki, rebusy, a te młodsze bawiły się tematycznymi kolorowankami. Jak zwykle największą popularnością cieszyło się budowanie "robocików" z surowców wtórnych: opakowań po jogurtach i płatkach śniadaniowych, butelkach PET i plastikowych nakrętkach. Do zabawy chętnie włączali się rodzice. Najbardziej aktywne dzieci otrzymały wspaniałe przyrodnicze zeszyty wydane przez MULTICO.

Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, a w jego trakcie wielu ciekawych obserwacji przyrodniczych życzy

życzy Zespół Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym

Wystawa Plakatu promującego Rok Różnorodności Biologicznej

Wernisaż wystawy pokonkursowej na plakat promujący Międzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej zorganizowany w ramach realizacji projektu finansowanego ze środków NFOŚIGW odbył się 5 listopada w prestiżowym miejscu wystawienniczym w holu Pałacu Kazimierzowskiego – siedziby władz Uniwersytetu Warszawskiego.
Wernisaż miał bardzo uroczystą oprawę.


Wśród osób otwierających wystawę znaleźli się:

- Prof. dr hab. Marta Kicińska-Habior, prorektor UW ds. Studenckich,

-  Pani Anna Majewska - dyr. Dep. Edukacji Ekologicznej, NFOŚiGW,

- dr Anna Kalinowska, doc. UW, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym – organizator Wystawy,

- dr Bożena Haczek – Ministerstwo Środowiska,

- Pan Sławomir Ratajski - Sekretarz Generalnego UNESCO Polska

Na początku został odczytany list skierowany do uczestników i laureatów konkursu przez Głównego Konserwatora Przyrody w Ministerstwie Środowiska – Janusza Zalewskiego (kopia listu jest załącznikiem do niniejszego raportu.

 

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konursu

Unia Europejska nie osiągnęła celu zakładającego powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej

COUNTDOWN 2010 - ODLICZANIE DO ROKU 2010.  

Inicjatywa IUCN na rzecz różnorodności, której celem jest powstrzymanie tempa utraty różnorodności biologicznej do roku 2010 mimo wielkiego zaangażowania, nie powiodła się. Podsumowanie tej cennej inicjatywy odbyło się podczas dziesiątej konferencji Stron Konwencji o Różnorodności Biologicznej, 20 października 2010 r. o godzinie 20.10 w mieście Nagoja w Japonii.

Z oceny realizacji unijnego planu działania na rzecz różnorodności biologicznej wynika, że różnorodność biologiczna w Europie jest w dalszym ciągu poważnie zagrożona. Powodem tego są nadmierne obciążenia, jakim poddajemy nasze środowisko poprzez zmiany w użytkowaniu gruntów, emisję zanieczyszczeń, wprowadzanie gatunków inwazyjnych i zmianę klimatu. Ocena pokazuje jednak, że w ostatnich dwóch latach poczyniono znaczne postępy.

Ważne doświadczenia zebrane w ramach realizacji planu działania posłużą za podstawę przy opracowywaniu unijnej strategii na okres po 2010 r. Europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: „Zdobyliśmy bardzo ważne doświadczenia i zdołaliśmy przyznać kwestii różnorodności biologicznej ważne miejsce w agendzie politycznej. Trzeba jednak, by wszyscy – nie tylko Europa – zaangażowali się w działania. Zagrożenie dla różnorodności biologicznej na świecie jest nawet większe niż w UE. Dlatego spotkanie w Nagoi powinno zaowocować opracowaniem solidnej ogólnoświatowej strategii na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów.”

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo tutaj.

Wernisaż prac plastycznych zorganzowany przez firmę BAYER

Firma Bayer zaprosiła nas na uroczystość wernisażu wspaniałych prac młodych 
artystów poświęconych różnorodności biologicznej.
Od 29 września aż do końca października w warszawskiej Zachęcie i na murach 
Barbakanu można oglądać kilkadziesiąt rysunków dziecięcych z całego świata,
które zostały nagrodzone w 19. Międzynarodowym Konkursie Malarskim dla Dzieci
nt. ochrony środowiska naturalnego pt. „Bioróżnorodność” organizowanym przez
UNEP we współpracy z firmą Bayer. Podczas wernisażu ogłoszono oficjalne
rozpoczęcie kolejnej edycji konkursu w Polsce.
Jego hasłem jest „Życie w lasach”, temat dający ogromne możliwości wykazania 
się artystyczną ekspresją i wyobraźnią, a jednocześnie będący bardzo bliski
najmłodszym na całym świecie.
Więcej informacji na temat konkursu rysunkowego oraz współpracy Bayer/UNEP
można znaleźć pod adresem www.unep.bayer.com
Wielkoformatowa wystawa prac rysunkowych na murach Barbakanu
w Warszawie będzie eksponowana w terminie od 29 września
do 31 października 2010 r.
Tegorocznymi patronami honorowymi wystawy są: Prezydent m.st. Warszawy, 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Środowiska,
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patroni medialni to: Glamour,
Rzeczpospolita, Świat Nauki, Wiedza i Życie, TVN Meteo.
„Międzynarodowy Konkurs Malarski dla Dzieci” jest integralną częścią 
realizowanego przez firmę Bayer Programu Ochrony Klimatu w Polsce.
Pozostałe elementy tegorocznego programu to: konkurs fotograficzny „Ekologia w
Obiektywie”.

Na spotkanie różnorodności biologicznej. Szkolne obserwacje drzew – Poradnik Nauczyciela.

Gorąco polecamy najnowszą publikację Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym: Na spotkanie różnorodności biologicznej. Szkolne obserwacje drzew – Poradnik Nauczyciela. Publikacja powstała w ramach projektu Rok 2010 – Światowy Rok Różnorodności Biologicznej ONZ – promocja obchodów i podnoszenie świadomości społecznej poprzez programy edukacyjne i kampanię edukacyjno-informacyjną, który realizujemy dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. DZIĘKUJEMY !

 

Publikację, można otrzymać nieodpłatnie – wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt: z koordynatorką projektu Anną Batorczak: a.batorczak@uw.edu.pl

 

Poradnik Nauczyciela może być pomocą w prowadzeniu, wraz z uczniami z 14 krajów Europy, obserwacji fenologicznych drzew w projekcie BEAGLE www.beagleproject.org . Do udziału w tym ciekawym projekcie  również serdecznie zapraszamy. Projekt BEAGLE jest finansowany z programu LLP Comenius Komisji Europejskiej, a instytucją koordynującą jest Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Kolorowe i ekologiczne zakończenie EKO MARATONU w Koninie

W ostatni weekend wakacji w Centrum Handlowym Ferio w Koninie zakończył się EKO MARATON. Było wiele ekologicznych atrakcji w tym konkursów, kącików tematycznych, pokazów i pogadanek.

Podczas pierwszego dnia Eko Maratonu Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Młodzi Aktywni” zorganizowało Targi Książki Używanej, gdzie każdy uczeń mógł zaopatrzyć się w używane podręczniki, zabłysnąć wiedzą w turnieju o ochronie środowiska zorganizowanym we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Koninie, bądź wykazać się talentem muzycznym w festiwalu Eko-piosenki. Nie zabrakło również Miasteczka Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Punktem kulminacyjnym był finał konkursu organizowanego przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, dotyczącego zbiórki kapsli, nakrętek, puszek oraz butelek plastikowych.

Kolejny dzień - sobota 28 sierpnia był kontynuacją aktywności proekologicznych. Dzięki współpracy z Fundacją Zielony Horyzont, Portalem Edukacji Ekologicznej - Zielona Lekcja oraz Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym "Eko-logiczni" z Konina w Centrum Handlowym zorganizowano kilka stoisk ściśle powiązanych z zieloną tematyką weekendu: „Zabłyśnij Eko-Wiedzą”, czyli przyrodnicze zgaduj-zgadule, pokazy i instruktaże  pt. „Trzeba Rady na Odpady”,  a także Kącik Eko-Artysty oraz Kącik Eko-Odkrywcy, stoisko Recycling-art oraz stoisko rzeźbiarskie.

Na stoisku pn. „Zabłyśnij Eko – wiedzą"  – przyrodnicze zgaduj – zgadule przygotowane i prowadzone  we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym "Eko - Logiczni" w Koninie dzieci musiały wykazać się następującymi umiejętnościami: Jaki to zwierz zostawił ślady? – rozpoznawanie tropów zwierząt polskich pól i lasów;  Jaki to ptak tak śpiewa? – rozpoznawanie głosów ptaków polskich  pól i lasów i Jakie to drzewo? – rozpoznawanie drzew polskich lasów.

„Trzeba rady na odpady” - taki tytuł nosiło drugie stoisko. Tutaj - we współpracy z portalem edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl - prowadzono pokazy oraz instruktaże dotyczące zgniatania opakowań  oraz sortowania odpadów, spalania, kompostowania oraz świadomych zakupów.

„Kącik Eko - Artysty” oraz „Kącik Eko - Odkrywcy” to stoisko przygotowane i prowadzone we współpracy z Fundacją Zielony Horyzont. W „Kąciku Eko - Artysty”
dzieci bawiły się kolorowankami i plasteliniankami: były to zajęcia plastyczne dla dzieci o tematyce związanej z bioróżnorodnością, dodatkowo osoby moderujące zajęcia prowadziły pogadanki na temat bioróżnorodności, przystosowane poziomem do najmłodszej grupy wiekowej. Wesołym akcentem było malowanie dziecięcych buziek we wzory zwierzęce i roślinne. Z kolei fani Indiany Jones mogli wykazać się w „Kąciku Eko - Odkrywcy”, gdzie dzieci odgadywały na czas co kryje się na zdjęciach, których tematem jest bioróżnorodność, brały też udział w quizie. Wiele emocji wzbudziło odgadywanie zawartości magicznych pudełek.
Trzy pudełka  skrywały przedmioty tematycznie nawiązujące do bioróżnorodności.
   
Na stoisku „Recycling-art, czyli drugie życie przedmiotu” prezentowano pomysły oraz sposoby na wykonanie pięknej biżuterii z rzeczy już niepotrzebnych. Kameralne stoisko  przygotowane i prowadzone przez Joannę Kongstad, dyrektor kreatywną Pro Signum. Joanna wykonywała biżuterię „na żywo”, prezentowała wcześniej wykonaną oraz odpowiadać na pytania zainteresowanych, udzielać porad. Z kolei miłośnicy drewna z pewnością nie mogli oderwać oczu od prac i pokazów prowadzonych przez rzeźbiarza – Pana Jankowskiego – w akcji.  Rzeźba w drewnie oraz kompozycje zwierzęce z „darów natury”. Dla chętnych dzieci byla możliwość wykonania pierwszych prób rzeźby w drewnie -  pod okiem i nadzorem  Pana Henryka Jankowskiego.

Całości dopełniała żywiołowa prowadząca, która opowiadała o wszystkich atrakcjach oraz Zielniak, który spacerował między stoiskami, zachęcał do wspólnej aktywności proekologicznej oraz... pozował do zdjęć!

Zabawa była swietna, stoiska odwiedziło wiele dzieci i ich rodziców. Ogromną popularnością cieszyły się konkursy zgniatania butelek i puszek, konkursy wiedzy, pogadanki o ekologi. Interesującym elementem było rozpoznawanie śladów zwierząt na piasku i rozpoznawanie drzew. Ponadto w czasie, gdy rodzice mogli  zakupić rzeźby z drzewa i ekobiżuterię, dzieci miały malowane w stylu eko twarze, a nad ich dobrym samopoczuciem czuwał roześmiany i gotów do zabawy Zielniak.

Źródło: www.zielonalekcja.pl, zdjęcia: Agnieszka Glińska-Olszówka z Fundacji Zielony Horyzont

Gorąco polecamy publikacje Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wydało bezpłatną publikację - *Zeszyty ekologiczne*. Jest to publikacja przygotowana z myślą o nauczycielach, edukatorach, wychowawcach oraz wszystkich osobach związanych z realizacją edukacji ekologicznej, stanowi ona praktyczny przewodnik po metodach pracy wychowawczej spełniającej kluczowe idee głębokiej ekologii.

Publikacja składa się z 3 części, wszystkie można pobrać w formie elektronicznej ze strony stowarzyszenia http://pracownia.org.pl/sklep,55 bądź zamówić bezpłatną wersję papierową.

Zeszyty ekologiczne

III Spotkanie z ekologią w Zbójnie

1 czerwca 2010 roku w Publicznym Gimnazjum w Zbójnie odbyło się III Spotkanie z ekologią. Organizatorami było szkolne koło ekologiczne Drumlinka i szkolne koło LOP.

W trakcie spotkania młodzieży z całego terenu gminy odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, którego tematyka była związana z lasem. Fundatorem nagród w konkursie było Nadleśnictwo Golub – Dobrzyń.  Z programem artystycznym wystąpiła szkoła podstawowa z Działynia oraz miejscowe gimnazjum. Uroczystościom  towarzyszyły okolicznościowe wystawy związane tematycznie z lasem. Była to wystawa wszystkich prac konkursowych, wystawa ph. Symbolika lasu i drzewa, Sztuka kulinarna lasu, Las w literaturze, filmie. W trakcie spotkania  odbyła się degustacja  pysznych potraw przyrządzonych przez gimnazjalistów. Uroczystość stanowiła podsumowanie udziału gimnazjum w Zbójnie w VI edycji Konkursu Czysty las, w kategorii Las w sztuce.

XI Spotkania nad Świdrem

To już nasza tradycja. Jak zwykle przed wakacjami spotkaliśmy się z młodzieżą i nauczycielami powiatu Otwockiego nad Świdrem. Młodzież jak co roku z entuzjazmem uczestniczyła w rozmaitych zajęciach przyrodniczych i artystycznych. Mogliśmy podziwiać wspaniałe prace młodzieży przygotowywane przez cały rok szkolny – piękne albumy poświęcone rezerwatowi Świder. Na imprezę zaprosiła nas Pani Dyrektor Gimnazjum nr. 1 w Józefowie Irena Nicińska. Dziękujemy ! te spotkania są zawsze dla nas bardzo ważne.

ACT ECO sadzi drzewa dla nas Wszystkich

Pani Barbara Szarota i młodzież z Projektu Act Eco – wspaniałej inicjatywy ekologicznej działającej przy Gimnazjum nr 2 im. J. Tischnera w Zakopanem zaprosili nas na III Szkolne Obchody Światowego Dnia Środowiska. Konferencji w której brali udział również przedstawiciele władz lokalnych towarzyszyła  wystawa : „Drzewo, drzewa, las” poświęcona roli drzew w życiu człowieka. Na wystawie pokazywane są piękne zdjęcia młodzieży - nagrodzone w  Międzyszkolnego Konkursie Ekologiczno – Medialnym. Mieliśmy również okazję obejrzeć wyróżnione filmy ciekawie opowiadające o drzewach.

 

Act Eco pod przewodnictwem Pani Barbary Szaroty zainicjowało wspaniałe działanie – 12 i 13 maja zasadzono 3000 drzew. Dziękujemy – wszyscy będziemy z tego korzystać.

Gdyby wyginęły pszczoły, za to - co one robią za darmo - musielibyśmy zapłacić miliony

Jesteśmy zależni od otaczającej nas sieci roślin i zwierząt, określanej mianem bioróżnorodności. Ta sieć zaczyna jednak zanikać. Wymieranie gatunków ma katastrofalny wpływ na gospodarkę,rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia. Nie uświadamiamy sobie tych zagrożeń, myśląc o związku naszego życia z naturą. Powinniśmy pamiętać,

że każdy z nas jest jedną z kostek domina…

 

W piątek 21.05.2010 w galerii handlowej Złote Tarasy w Warszawie odbyły się obchody święta bioróżnorodności. Zainaugurował je happening z udziałem Dyrektora Ladislava Miko z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, czołowych instytucji naukowych w Polsce, organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury

i sztuki, które wspierają kampanię Komisji Europejskiej na rzecz ochrony bioróżnorodności.

I my tam byliśmy !

 

Strona internetowa kampanii: www.weareallinthistogether.eu (dostępna bezpośrednio w wersji polskiej pod adresem www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu)

 

Mówić o Różnorodności Biologicznej nie tylko w 2010 roku

W dniu 17 maja 2010 r. Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym zorganizowało ogólnopolska konferencję: Mówić o różnorodności biologicznej nie tylko w roku 2010Konferencja była współfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poniżej zamieszczamy program konferencji oraz streszczenia wystąpień. Całość materiałów konferencyjnych zostanie opublikowana w III kwartale. Publikacja, będzie dostępna nieodpłatnie w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.PROGRAM KONFERENCJI


Godz. 10-10.30 – Rozpoczęcie Konferencji i powitanie uczestników:

Prof. dr hab. Włodzimierz Lengauer – Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego

Pan Janusz Zaleski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Środowiska, Główny Konserwator Przyrody

Pan Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu UNESCO

Przedstawiciel Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wprowadzenie do konferencji – Dr Anna Kalinowska – Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Panel I – Prowadzenie: Dr Ryszard Kowalski – Akademia Podlaska, Wydział Przyrodniczy

10.30–10.50 – Dr Bożena Haczek – Ministerstwo Środowiska, Departament Ochrony Przyrody

Komunikacja społeczna w Konwencji o różnorodności biologicznej. Oczekiwania wobec obchodów Światowego Roku Różnorodności Biologicznej

 

10.50–11.10 – Dr Anna Kalinowska – Uniwersytet Warszawski, Centrum Badań nad Środowiskiem

Mówić o różnorodności – czy do każdego tak samo? Sztuka popularyzacji – jak przywrócić jej blask i znaczenie. Zalecenia Komisji Edukacji i Komunikacji IUCN

 

11.10–11.30 – Dr Hanna Werblan-Jakubiec – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Programy edukacyjne Ogrodu Botanicznego UW oraz rola w upowszechnianiu Konwencji
o handlu gatunkami zagrożonymi (CITES)

 

11.30–11.50 – Prof. dr hab. Krzysztof Skóra – Uniwersytet Gdański, Stacja Morska w Helu

Polska przyroda nie kończy się na plaży – informacyjno-edukacyjna praca Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

 

11.50–12.30 – Dyskusja dotycząca popularyzacji różnorodności biologicznej, geologicznej i kulturowej. Moderator: Dr Witold Lenart – Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym

 

12.30–13.00 – konferencja prasowa z udziałem panelistów. Prowadzenie – Red. Elżbieta Strucka

 

13.00–14.00PRZERWA

 

Panel II – Prowadzenie – Prof. dr hab. Krzysztof Skóra

14.00–14. 20 – Dr hab. Elżbieta Martyniuk, dr Grażyna Polak – Instytut Zootechniki–PIB; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Nauk o Zwierzętach

Różnorodność biologiczna w rolnictwie. Jak promować i popularyzować rasy rodzime

 

14.20–14.40 – Dr Ryszard Kowalski – Akademia Podlaska

Festiwale nauki i sztuki jako forma szerokiej popularyzacji różnorodności biologicznej

 

14.40–15.00 – Red. Elżbieta Strucka – Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS

Media dla różnorodności biologicznej

 

15.00–15.20 – Dyr. Michał Miazga – Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową
i Wschodnią

Jak zyskiwać akceptację dla obszarów Natura 2000

 

15.20–16.30 – Dyskusja, przyjęcie apeli: do świata nauki o docenienie roli i większe zaangażowanie w popularyzację, do polityków, aby nie zaniedbywali komunikacji ze społeczeństwem oraz do mediów, przypominający, że mówienie o różnorodności biologicznej także należy do ich misji. Podsumowanie.

 CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII 2009

Laureatem konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII 2009 został Pan Bohdan Szymański.
Serdecznie gratulujemy.

Rys biograficzny Laureata znajdą Państwo tutaj.

Porozumienie dotyczące edukacji globalnej w Polsce

W lutym 2010 r. ruszyły prace nad porozumieniem dotyczącym edukacji globalnej w Polsce. Inicjatorem tego procesu jest grupa robocza ds.edukacji rozwojowej/globalnej, działająca przy Grupie Zagranica. Jego celem jest stworzenie porozumienia dotyczącego kierunków i sposobów rozwoju edukacji globalnej pomiędzy różnymi instytucjami zaangażowanymi w tę dziedzinę kształcenia w Polsce. W pracach wezmą udział m.in.przedstawiciele administracji publicznej, nauczycieli, kuratoriów, szkolnictwa wyższego oraz sektora pozarządowego. Porozumienie na temat edukacji globalnej ma stać się jednym z narzędzi pozwalających na zwiększenie w polskim społeczeństwie świadomości globalnych współzależności oraz kształtowanie aktywnej postawy wobec tych procesów. Uczestnicy zorganizowanej w grudniu 2009 r. konferencji pt. "Rozwój edukacji globalnej w Polsce - perspektywy współpracy międzysektorowej" zgodzili się, że dla realizacji tego celu konieczne jest między innymi:wzmocnienie współpracy międzysektorowej w zakresie edukacji globalnej,ustalenie ram wspólnego rozumienia edukacji globalnej oraz podniesienie jakości działań w jej zakresie, zwiększenie liczby i zróżnicowania instytucji zajmujących się edukacją globalną, dywersyfikacja źródeł i zwiększenie ilości środków finansowych na działania z zakresu z edukacji globalnej, włączenie edukacji globalnej do głównego nurtu edukacji formalnej w Polsce. Zaplanowano następujące płaszczyzny prac - cykl sześciu jednodniowych spotkań tematycznych związanych z zagadnieniami edukacji globalnej (tematy spotkań to: wspólna płaszczyzna rozumienia tematu, jakość edukacji globalnej, jej miejsce w systemie edukacji formalnej, nowe instytucje w edukacji globalnej, sposoby finansowania oraz instytucjonalne formy wspierania)- konsultacje na platformie e - learningowej. Pragniemy, by porozumienie było wynikiem działań jak najszerszego grona osób zainteresowanych i zajmujących się edukacją globalną. W związku z ograniczonymi możliwościami uczestnictwa w spotkaniach tematyczny chcielibyśmy zaprosić Państwa do włączenia się w proces poprzez korzystanie z platformy e - learningowej założonej na potrzeby procesu. Na platformie będą mogli zapoznać się Państwo z informacjami dotyczącymi prac, sprawozdaniami z odbytych spotkań i materiałami związanymi z podejmowaną tematyką.Podstawą platformy chcemy uczynić jednak Państwa aktywność i zaprosić Państwa do wypowiadania się na stworzonych w tym celu forach,podnoszenia istotnych Państwa zdaniem kwestii i dyskutowania nad zagadnieniami poruszanymi na spotkaniach.Gorąco zachęcamy Państwa do aktywnego korzystania z platformy e - learningowej http://er.zagranica.org.pl. Jest ona łatwa w obsłudze, część materiałów jest dostępna bez konieczności logowania się, korzystanie z forum wymaga jednorazowej rejestracji. Pytania, uwagi i problemy można komunikować bezpośrednio na platformie lub kontaktując się z panią Katarzyną Krzemińską (kasia@zagranica.org.pl) - Koordynatorem ds. Grup Roboczych GRUPA ZAGRANICA, http://www.zagranica.org.pl

Wyniki konkursu na plakat promujący w Polsce Światowy Rok Różnorodności Biologicznej – 2010.

Na początku roku został rozstrzygnięty konkurs Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym na plakat promujący w Polsce Światowy Rok Różnorodności Biologicznej – 2010.

 

Jury konkursowe przyznało  ex aequo dwie pierwsze nagrody w kategorii wyższych szkól artystycznych

otrzymały je:

Sara Smolińska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Anna Błachno, 23DIY9, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych

 

 

Na naszych stronach dziś prezentujemy plakat Sary  Smolińskiej. Chętnych do otrzymania plakatu prosimy

o kontakt z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Konkurs oraz publikacja plakatu jest dofinansowana przez Narodowy Fndusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Szczegółowe dane dt. wyników konkursu znajdują się na stronach: www.ucbs.uw.edu.pl

 

Warsztaty dla liderów projektu BEAGLE

W dniu 28 stycznia br. Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym zorganizowało pierwsze warsztaty dla liderów biorących udział w projekcie BEAGLE. Liderzy przeprowadzać będą warsztaty dla nauczycieli, ucząc ich jak aktywnie uczestniczyć w niniejszym projekcie. Warsztaty będą organizowane w okresie luty-marzec 2010 r.

Liderami wybranymi w projekcie BEAGLE są:

Anna Banach – autor wielu publikacji dotyczacych zrównoważonego rozwoju, instruktor edukacji dla zrównoważonego rozwoju,

Joanna Bober – kierownik Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Białowieskim Parku Narodowym,

Teresa Czech – Prezes Zarządu Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu,

Małgorzata Deneka-Angel – Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych,

Grażyna Jaromi-Wolniakowska – członek Polskiego Klubu Ekologicznego (okręg Wschodniopomorski), koordynator licznych projektów z zakresu edukacji ekologicznej
i edukacji dla zrównoważonego rozwoju,

Janina Kawałczewska – Wice-prezes Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej
w Płocku

Małgorzata Łuszczek – kierownik ogólnopolskiego Programu Szkoły dla Ekorozwoju,

Zdzisław Nowak – nauczyciel konsultant Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli
w Szczecinie w zakresie edukacji ekologicznej, specjalista ds. edukacji ekologicznej,

Alicja Szarzyńska – kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli,

Honorata Waszkiewicz – autorka i koordynator ogólnopolskiego programu „Zielony Certyfikat – placówka oświatowa jako ośrodek zrównoważonego rozwoju”,

Urszula Wyrzykowska-Dudek – Dyrektor Samorządowego Centrum Doradztwa
i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.

Rok 2010 - Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej ONZ

W celu zmobilizowania światowej społeczności Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję ogłaszającą rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Rezolucja ta zachęca państwa do szczególnego skupienia się w 2010 r. na działaniach budujących społeczną świadomość znaczenia różnorodności biologicznej. Podobne zalecenia płyną też z Unii Europejskiej przygotowującej program europejskich obchodów Roku 2010. Szczególna rola przypada w nim uczelniom wyższym, które dysponując wiedzą z całego spektrum dziedzin mogą pełnić rolę ekspercką, popularyzatorską i opiniotwórczą.

W związku z wyzwaniami, jakim może sprostać jedynie instytucja skupiająca zarówno humanistów jak i przyrodników, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło się realizacji ogólnopolskiego programu: Rok 2010 – Światowy Rok Różnorodności Biologicznej ONZ – promocja obchodów i podnoszenie świadomości społecznej poprzez programy edukacyjne oraz kampanię informacyjno–edukacyjną. Projekt objęty jest patronatami: Ministra Środowiska oraz Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu UNESCO.

Więcej informacji o tym projekcie znajduje się  tutajKolejnym, ważnym programem koordynowanym przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym jest program pn. Edukacja i podnoszenie świadomości dt. środowiska ożywionego i różnorodności biologicznej (Biodiversity Education and Awareness to Grow a Living Environment - BEAGLE). Jest to projekt programu Unii Europejskiej Lifelong Learning Programme.

 

Więcej informacji o tym projekcie znajduje się tutaj

20 lat Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym

Czas szybko płynie, tak niedawno, w numerze z 2004 r. „Uniwersytetu Warszawskiego” ukazał się artykuł

z okazji 15-lecia Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym (UCBS).

Dziś obchodzimy już 20 rocznicę.


O historii naszego Centrum można przeczytać w artykule autorstwa dyrektorów Centrum

doc. dr Anny Kalinowskiej i dr Witolda Lenarta na naszej stronie w Rubryce Ekspert Radzi.

 

Eko-szkolenie dla wychowawców CARITAS

Caritas DWP w miesiącach wrzesień-grudzień 2009 realizuje projekt „Świat dla przyszłych pokoleń”. Podczas 45 godzin szkoleniowych 45-ciu pedagogów nabędzie wiedzę oraz umiejętności dydaktyczne do przeprowadzenia lekcji ekologicznej z dziećmi.

 

Projekt adresowany jest do nauczycieli i opiekunów, w szczególności do wychowawców świetlic socjoterapeutycznych Caritas. Jego celem jest kształtowanie za pośrednictwem wychowawców postawy proekologicznej wśród najmłodszych. W dzisiejszych czasach, w których edukacja ekologiczna jest koniecznością w zahamowaniu degradacji środowiska społeczno-przyrodniczego, ważne jest, aby od najmłodszych lat kształtować u dzieci myślenie
i postawę proekologiczna. Widzimy szczególną potrzebę dotarcia do dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, przeżywających trudności wychowawcze, w których często brakuje zasobów wychowawczych, służących kształtowaniu świadomości ekologicznej. Nabycie przez dzieci z wymienionych środowisk postawy proekologicznej będzie zaczynem szerzenia się jej w ich rodzinach.

W ramach szkolenia wychowawcy zapoznają się m.in. z tematem zrównoważonego rozwoju, poznają sposoby osobistego wpływu na ochronę przyrody oraz biorą udział w warsztatach terenowych i plastycznych (eko-design).
W ramach szkolenia zostaną opracowane i wydane konspekty zajęć ekologicznych do prowadzenia z
ajęć warsztatowych, które zostaną rozprowadzone w świetlicach Caritas i w szkołach podstawowych.

 

Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymiar szkolenia ma zasięg ogólnopolski – wezmą w nim udział m.in. pedagodzy z Archidiecezji Warmińskiej, Warszawskiej, Poznańskiej, Diecezji Toruńskiej, Warszawsko-Praskiej i innych.

 

Dr Anna Kalinowska - Dyrektor UCBS laureatką Nagrody Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska

Myśl przewodnia konkursu to PRACA ORGANICZNA- idea polskiego pozytywizmu, ukształtowana w XIX w.  w Wielkopolsce. Zgodnie z ideami pracy organicznej należało życie pracowite i przykładne dla innych obywateli. Konieczna była fachowa praca połączona  z działalnością społeczną. Upowszechniając poprzez wydawnictwa Komunalne i Konkurs sposób działania oraz wartości, których nie zatarł czas, nawiązuje się do dawnych tradycji, do etosu wielkopolskiej pracy organicznej.

Nagroda ta przyznawana jest raz do roku od 2002 r w dwóch kategoriach: dla osób działających aktywnie w ochronie środowiska  i zrównoważonego rozwoju oraz dla dziennikarzy, publicystów i zespołów redakcyjnych promujących postawy ekologiczne. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę, pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego ,którą tworzą poprzedni laureaci oraz Pani  Magdalena Dutka, Prezes Zarządu Abrysu.

Pierwszym  laureatem był prof. Maciej Nowicki, minister środowiska Czesław Śleziak, a następnie prof. Stefan Kozłowski,  ks. prof. Stanisław Zięba, red Wojciech Dutka, Barbara Kozal (BOŚ) dr Andrzej Kassenberg . 

Pomysłodawcą przyznawania  nagrody był Wojciech Dutka, prezes firmy Abrys, redaktor naczelny „Przeglądu Komunalnego”, za zasługi dla ochrony środowiska odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Tragiczna śmierć 12 listopada 2005 nie  przerwała tradycji i od tego roku wyróżnienie to zostało nazwane Jego imieniem.

Laureatką  VIII edycji Nagrody w 2009 r została doc. dr Anna Kalinowska, dyrektor UCBS

Nagroda wręczana jest podczas Gali organizowanej przez Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny oraz międzynarodowe Targi poznańskie

Sławmy Naszą Żyjącą Kulturę

Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE) w Indiach gości wystawę fotografii zorganizowaną przez Centrum Kultury Azji i Pacyfiku UNESCO

 

Wystawa zatytułowana: Sławmy naszą żyjącą kulturę zawiera 80 zdjęć, które zostały wybrane w konkursie zorganizowanym przez Centrum Kultury Azji i Pacyfiku UNESCO i jest częścią obchodów Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju. Tematem konkursu było przedstawienie wartości kulturowych, które wiążą się ze światem natury i przyrody i które powinny być przekazane następnym pokoleniom. Wystawa została otwarta 28 października w Ahmedabadzie w siedzibie CEE.

 

www.ceeindia.org

 

"EkoAlert" w SP w Jelni

Dnia 08.10.2009 roku w Szkole Podstawowej w Jelni odbyły się warsztaty ekologiczne pt. „Piękno jest wokół nas” . Przeprowadziły je Wanda Staniszewska, przewodnicząca klubu ekologicznego „EkoAlert” i Alicja Pecyna nauczycielka przyrody.

Na zajęcia te złożyły się zabawy edukacyjne m.in. „Jesienna paleta barw”, „Lista rzeczy do szukania w lesie”, „Do czego potrzebne są drzewa”, „Ile gatunków roślin i zwierząt jest na m2”. Dzieci posegregowały także śmieci przed budynkiem szkolnym, które poprzedziła krótka inscenizacja pt. „Piknik”. Na zakończenie podjęły zobowiązania ekologiczne, zapisując je w zeszytach. Większość zajęć przeprowadzona była w terenie.

Uczniom bardzo podobała się ta nietypowa lekcja ekologii.

Na szlaku do zrównoważonego rozwoju. Edukacja dla przyszłości

W dniach 12 – 13  października w Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja na temat edukacji dla zrównoważonego rozwoju pod hasłem: „Na szlaku do zrównoważonego rozwoju. Edukacja dla przyszłości”.

Spotkanie było okazją do podsumowania sytuacji w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce na półmetku Dekady ONZ. Jego celem było również zbudowanie platformy współpracy i wymiany informacji w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju oraz wypracowanie rekomendacji do dalszego działania. W rubryce ekspert radzi zamieszczamy założenia do planu działań

Jak dbać o rozwój zrównoważony Ziemi ?

Nakładem WSIP ukazała się książeczka zawierająca 6 scenariuszy godzin wychowawczych poświęconych tematyce zrównoważonego rozwoju. Informacje o książeczce można znaleźć na stronach internetowego sklepu WSIP http://sklep.wsip.pl/

 

Edukacja środowiskowa w społeczeństwie wiedzy

W dniach 21-22 września na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce XVI Ogólnopolska Konferencja Dydaktyków Szkół Wyższych i Nauczycieli  Przedmiotów Przyrodniczych: EDUKACJA ŚRODOWISKOWA W SPOŁECZEŃSTWIE WIEDZY.

W trakcie konferencji miała miejsce sesja adresowana do metodyków i nauczycieli pt. "Klimat dla dzieci" organizowana przez Fundacje na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Jedną z prezentacji tej sesji opracowana przez Annę Batorczak  "Jak nauczać o zmianach klimatu ? Praktyczne wskazówki metodyczne". zmieściliśmy na naszych stronach w rubryce Ekspert radzi.

Zmiany klimatu

  Od 8 września 2009 r. przez najbliższy miesiąc oglądać w warszawskiej Zachęcie i po raz pierwszy na murach Barbakanu kilkadziesiąt rysunków dziecięcych z całego świata nagrodzonych w 18. Międzynarodowym Dziecięcym Konkursie Malarskim nt. Ochrony Środowiska Naturalnego pt. „Zmiany klimatu – nasze wyzwanie” zorganizowanym przez UNEP we współpracy z firmą Bayer. Wernisaż był równocześnie oficjalnym rozpoczęciem nowej edycji konkursu w Polsce. Towarzyszyły mu warsztaty rysunkowe dla dzieci z warszawskich szkół. Poprowadził je Tomasz Zubilewicz, a dziecięce prace podziwiać mogli m.in. ambasadorowie z kilkunastu krajów, z których rysunki znalazły się na wystawie.

- Zapraszamy wszystkie dzieci  do odwiedzenia Zachęty i murów Barbakanu, a także do licznego udziału w nowej edycji konkursu. Prace tegorocznych laureatów konkursu doskonale pokazują jak bardzo dzieci są wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu. Prezentowane rysunki są przekonujące i mogą być inspiracją dla dorosłych, w jaki sposób chronić klimat i środowisko. Jestem przekonany, że wystawa będzie zachętą do licznego udziału w kolejnym konkursie – mówi Burghardt Bruhn Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

Pikinik z klimatem

Już po raz drugi w ostatnią wakacyjną niedzielę Nowy Świat w Warszawie zamienił się w zielony trawnik. A na tym trawniku spotkało się wielu ludzi, dla których sprawy środowiska są ważne. Organizatorem Pikniku było Ministerstwo Środowiska, lider Partnerstwa dla Klimatu, (w ramach działań związanych z Prezydencją COP 14). Obszerne relacje z tego wydarzenia na stronach http://www.cop14.gov.pl

„Pomóżmy światu nie zmieniać klimatu!”


 

Jaki był klimat na Ziemi tysiące i miliony lat temu? A dziś? Czy klimat Ziemi się ociepla? Jak szybko? Jakie są wyniki współczesnych badań globalnych zmian klimatu? Człowiek ma znaczący czy znikomy wpływ na klimat Ziemi? 

To tylko niektóre z pytań, na które staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas Małego Festiwalu Naukowego, który odbył się w gimnazjum nr 72 w Warszawie dnia 29.05.2009 r. Festiwal był podsumowaniem  całorocznego projektu, realizowanego w naszej szkole, dotyczącego przyczyn i skutków globalnych zmian klimatu.

W pierwszej części spotkania uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście obejrzeli happening przygotowany przez uczniów ” Nasz klimat w moich rękach”  oraz występ grupy tanecznej PLANETA ” Wojna światów”. Występy artystyczne miały zobrazować wpływ człowieka na otaczający świat oraz skłonić do refleksji nad własnym antropocentryzmem. Następnie widzowie obejrzeli film „Jak cierpi Ziemia gdy klimat się zmienia?” - przygotowany przez uczniów klas III - o globalnym ociepleniu oraz konsekwencjach zmian klimatycznych.

Film był punktem wyjściowym do debaty „Ziemia na rozdrożu – fakt czy fikcja?
Kto jest winny?”. Moderatorem był Sebastian uczeń z kl. III a. W burzliwej dyskusji wzięły udział klasy I a , III c, III f,  I b oraz przedstawiciele klas I f, III a ,II e,III b ,II c , I g.

Debatę podsumował nasz znakomity gość - Pani doktor Anna Kalinowska
z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Uroczystość uświetniły wykłady ekspertów:

Profesora Zbigniewa Jaworowskiego – Kto rządzi klimatem?

oraz Marzeny Kasperek – BIOSFERA 2 – czy możliwe jest życie w kosmosie?

Na koniec uczniowie zaprezentowali nowatorskie pomysły takie jak wykonanie ekotorby
z foliówek, zgniatacze do butelek własnej produkcji, zbieranie tonerów, po to aby uczynić szkołę i swoje otoczenie bardziej przyjaznym środowisku.

Na pożegnanie Karolina z kl. IIIc oraz Kacper z kl. I c wykonali piosenkę Eweliny Flinty
 pt. „Bądź światoczuły”.

Ale to jeszcze nie był koniec atrakcji! Na parterze szkoły można było obejrzeć ciekawe wystawy przygotowane przez uczniów klas IIe, IIIf , IIIb oraz kl. IIa m.in. makiety ekologicznych domów, działające miniaturowe wiatraki (z żarówką), można było obliczyć sobie indywidualną emisję dwutlenku węgla. Na zwiedzających czekały też niecodzienne eksperymenty (pokazy wybuchu wulkanów) oraz projekcje filmów o klimacie.

Na festiwalu gościliśmy znakomite osobistości świata nauki:

Pana profesora Janusza Ostrowskiego,

Panią profesor Alicję Godlewską,

Pana profesora Zbigniewa Jaworowskiego,

Panią doktor Annę Kalinowską - Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego,

Pana dr. hab. Radosława Przeniosło – Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Panią Marzenę Kasperek oraz przedstawicieli Samorządu Mieszkańców Osiedla Olszyna

Panią Annę Lenarczyk  i  Pana Kazimierza Rozbickiego

II Spotkanie z ekologią w Zbójnie

4 czerwca SKE Drumlinka zorganizowało, w gimnazjum w Zbójnie, II Spotkanie z ekologią. 
W trakcie uroczystości odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego, który zorganizowaliśmy
dla wszystkich szkół z naszej gminy. Miłe zaskoczenie bo napłynęło prawie 200 prac.

Ponadto uczciliśmy Dzień bociana, Dzień praw zwierząt, Dzień ochrony środowiska , propagowaliśmy
zdrowe odżywianie, każdy mógł zbadać swoje BMI itp. Przedstawiliśmy nasze dokonania proekologiczne
min. naszą przygodę z elektrośmieciami. Na stoisku dziewczęta w firmowych, niebieskich koszulkach
opowiadały o naszych działania w konkursie „Drugie życie elektrośmieci”. Znaleźli się chętni do gry
w Elektropiotrusia, wszyscy podziwiali nasze plakaty pokolorowane przez przedszkolaków i zerówkowiczów.

 

Gratulujemy DRUMLINCE i dziękujemy za Wasze zaangażowanie

Wiek głupoty

Wiek Głupoty to z pozoru film science fiction pokazujący ponurą wizję świata w 2055 r.

Wyobraź sobie miasta, których nadbrzeżne bulwary zalane są wodą, a zamiast szmeru rozmów unoszącego się nad stolikami kawiarenek słychać szum rzeki. Wyobraź sobie stoki górskie, na których nie było od lat śniegu i narciarzy. Wagoniki wyciągów narciarskich kołysze wiatr. Wyobraź sobie, że Las Vegas na powrót staje się wielką pustynią - kasyna i kaplice ślubne przysypują tony piasku. Wyobraź sobie, że jest rok 2055. Ziemia nie wygląda tak jak dziś.

 

Ale ta wizja świata, w którym nie ma już odwrotu od katastrofy globalnego ocieplenia zbudowana jest na wnikliwej i krytycznej refleksji nad naszym dzisiejszym postępowaniem.

Angielska reżyserka Franny Armstrong pyta dlaczego tak naprawdę dziś nie robimy nic żeby powstrzymać zmiany klimatu. Dlaczego zamiast rozsądkiem i zwykłą ludzką uczciwością, kierujemy się zachłannością, egoistycznymi interesami, bezdusznością i zakłamaniem ? To film o ważnych problemach naszej cywilizacji, która cierpi na wiele chorób, a ich skutki choć teraz spychane są na barki najbiedniejszych i bezbronnych wkrótce możemy odczuć wszyscy. Film bardzo szczery i bezkompromisowy. Polecam – zwłaszcza politykom i przedstawicielom koncernów.

„O zrównoważonym rozwoju i odpadach. Drugie życie elektrośmieci”

14 maja w Ostrowcu Świetokrzyskim odbyła się konferencja ekologiczna: „O zrównoważonym rozwoju i odpadach. Drugie życie elektrosmieci” . 
Wydarzenie zorganizował zespól konkursu edukacyjnego: "Drugie życie elektrosmieci" ze S.P. nr 3 Eko-Bolko .
Relację z konfekcji i zdjęcia można zobaczyć na stronach Europejskiej Platformy Recyclingu
http://www.eprpolska.pl/pl/index.php
 

 

Największe podziękowania za wspaniałą inicjatywę zorganizowania konferencji i popularyzacji naszego konkursu 
wśród innych szkół kierujemy do Pani Dyrektor Hanny Szczepanek i opiekuna Zespołu Pana Janusza Kozłowskiego.
Nie tylko pomysł ale i znakomita organizacja tego przedsięwzięcia zasługuje na największe gratulacje. Organizatorom
udało się zainteresować tą ważną tematyką zarówno inne szkoły (zainteresowanie uczestnictwem przekroczyło
możliwości organizacyjne) jak i  media: lokalne gazety i telewizję. Patronat nad konferencją objął prezydent
miasta Pan Jarosław Wilczyński.

Edukacja i podnoszenie świadomości dt. środowiska ożywionego i różnorodności biologicznej (Biodivers

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym koordynuje projekt z programu Programu Unii Europejskiej Lifelong Learning Programme Comenius:

 

Edukacja i podnoszenie świadomości dt. środowiska ożywionego i różnorodności biologicznej (Biodiversity Education and Awareness to Grow a Living Environment - BEAGLE)

 

Głównymi celami projektu BEAGLE jest:

(I)                   zachęcenie nauczycieli do prowadzenia obserwacji różnorodności biologicznej w terenie.

(II)                 (II) podniesienie ich umiejętności w zakresie motywowania młodzieży do udziału w takich zajęciach oraz interpretowania wyników prowadzonych obserwacji w szerszym kontekście ważnych zagadnień zrównoważonego rozwoju takich jak. np. ocieplenie klimatu, antropopresja, stan środowiska przyrodniczego.

 

Festyn z okazji Dnia Ziemi

Pogoda dopisała i festyn z okazji Dnia Ziemi na Polach Moktowskich udał się doskonale. Stoisko Europejskiej Platformy Recyklingu było oblegane od rana do ostatnich chwil. Dzieci i młodzież bardzo chętnie rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki dotyczące właściwego postępowania ze Zużytym Sprzętem Elektrycznym i Elektronicznym. Szacujemy, że ok. 2000 osób wzięło udział w tej zabawie edukacyjnej. W związku z tak dużym zainteresowaniem, również ze strony nauczycieli, zamieszczamy prezentowane na Dniu Ziemi łamigłówki na naszych stronach. Dla przypomnienia ich autorami są ubiegłoroczni laureaci konkursu edukacyjnego ERP „Drugie życie elektrośmieci” Zespól Drumlinka z Publicznego Gimnazjum w Zbójnie.

 

Powodzeniem cieszył się również „Skomplikowany życiorys komputera”, gdzie sprawdzając różne miejsca na mapie można było poznać jakie problemy wiążą się z produkcją i utylizacją komputerów, ale także dowiedzieć się, co można samemu zrobić i jakich dokonywać wyborów, żeby nasz komputer był jak najbardziej przyjazny środowisku.

 

Największym jednak „hitem” były warsztaty plastyczne, gdzie z surowców wtórnych dzieciaki robiły s-TRAH-ne rzeczy czyli bardzo pomysłowe „roboty”. Dorośli też chętnie włączali się w proces twórczy. Zresztą sami obejrzyjcie zdjęcia.

Może warto przenieść pomysł i wspólnie tworzyć takie stwory w domu ?

Zapraszamy na Dzień Ziemi

Europejska Platforma Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. we współpracy z Fundacją Ośrodka Edukacji Ekologicznej, zaprasza na swoje stoisko na Polu Mokotowskim, podczas finałowego festynu tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi, 26.04.2009 r., w godz. 10.00 - 18.00. Organizujemy punkt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w zamian wydając sadzonki roślin ozdobnych. Dzieci i młodzież zapraszamy na warsztaty edukacyjne: „Skomplikowany życiorys komputera”, „Przetwory”(sztuka z recyklingu) oraz, „Drugie życie elektrośmieci” (łamigłówki, krzyżówki). Przez cały dzień na stoisku ERP Polska trwać będzie ekspozycja wystawy przygotowanej w ramach programu edukacyjnego „Elektrośmieci – Wyzwanie dla dorosłych i dla dzieci”.

Więcej na: www.eprpolska.pl lub www.dzienziemi.org.pl

Światowa Konferencja Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju UNESCO

W dniach od 31 marca do 2 kwietnia odbyła się Światowa Konferencja Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju UNESCO. Gospodarzem tego ważnego wydarzenia zorganizowanego dla podsumowania osiągnięć połowy Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju i wyznaczenia dalszych celów i zadań do zrealizacji były Niemcy. Konferencja miała miejsce w Bon, w prestiżowej siedzibie parlamentu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 150 krajów w tym 50 ministrów. Z deklaracją przyjętą przez uczestników konferencji w Bon 2 kwietnia można zapoznać się na stronach konferencji http://www.esd-world-conference-2009.org

 

Na zdjęciu Graca Machel była Minister Edukacji i Kultury w Mozambiku podczas swojego wystąpienia na otwarciu konfrencji

22 marca - Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest co roku 22 marca, został ustanowiony w 1992 r. po konferencji w Rio de Jenerio. W grudniu 2003 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło dekadę 2005-2015 Międzynarodową Dekadą Akcji "Woda dla życia".

Przesłaniem tego święta jest konieczność uświadomienia społeczeństwom i rządom państw ogromnego wpływu prawidłowo prowadzonej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i finansową państw.

W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. umożliwiło mieszkańcom Warszawy i okolic zwiedzenie Stacji Filtrów i Grubej Kaśki. Zwiedzanie trwało około 2 h w czasie których zaprezentowano stosowane w zakłądzie technologie oczyszczania wody, muzeum MPWIK oraz wystawę tematyczną PAH "Woda w Sudanie". Następnej okazji zwiedzenia Stacj Filtrów można się spodziewać w lato, kiedy to w sobotę organizowane są wycieczki z przewodnikami. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. prowadzi program edukacji ekologicznej dla najmłodszych "Z Wisły do Wisły - Podróże z Kropelkiem". Szczegóły programu na stronie www.mpwik.com.pl


Fotografie: Agata Nagrabska i Marcin Koper

„Świat na korze” - wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej

fotograficzne obrazy świata na korze są prezentowane na wystawie w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Park Narodowego. Została ona przygotowana ze zdjęć kory drzew wykonywanych przez całe lata. To kolekcja ponad 30 fotografii o wymiarach 70 x 100 cm. Prezentują one fragmenty struktur kory drzew. Różnorodne formy, kształty, faktury, efekty gry świateł przybliżają drzewa z całego świata: od egzotycznych dla nas eukaliptusów, platanów po rodzime sosny i dęby.

Dzień Ziemii 2009


Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT to hasło Dnia Ziemi, wokół którego koncentrować się będą wydarzenia tegorocznego święta: sesje i konferencje popularnonaukowe, konkursy, wystawy i finałowy festyn - 26 kwietnia 2009 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie.

 

Jak zwykle jest to wspaniała okazja do zapoznania się z podejmowanymi w całej Polsce inicjatywami na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. To także możliwość atrakcyjnego spędzenia niedzieli w gronie rodziny i przyjaciół -  udziału w ciekawych zajęciach ekologicznych, konkurach edukacyjnych i poznania wspaniałych oddanych

idei życia w zrównoważonym świecie ludzi.


Zapraszamy do zapoznania się z programem obchodów Dnia Ziemi 2009 na stronach: www.dzienziemi.pl

Nowy portal na temat zmian klimatu

Portal ChronmyKlimat.pl narodził się z głębokiego przekonania, że zmiany klimatu są na tyle poważnym zagrożeniem  dla ludzkości, że trzeba natychmiast przedsięwziąć kroki, które uzmysłowiłyby skalę problemu. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i fachowych opracowań, tak by pokazać jak szeroki i współzależny wpływ na zagadnienia gospodarcze, społeczne i przyrodnicze mają kwestie klimatu.

Na nowym portalu znajdą Państwo:

 • zawsze aktualne informacje
 • problematykę gospodarczą w kontekście zmian klimatu
 • stanowiska środowisk naukowych
 • opis inicjatyw lokalnych
 • działania NGOsów
 • akty prawne
 • publikacje krajowe i zagraniczne 

 

Portal ChronmyKlimat.pl powstał z inicjatywy Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Policz swoją emisję dwutlenku węgla

Rozpoczynają się ferie zimowe - czas wyjazdów i korzystania z zimowych atrakcji. Dla rewfleksyjnych i dociekliwych proponujemy obliczenie swoich emisji dwutlenku węgla. Zawawansowany, dokładny i zarazem bardzo wciagajacy kalkulator emisji dwutlenku węgla znajduje się na stronie http://ziemianarozdrozu.pl
Ta strona to prawdziwe kmpendium informacji na temat zmian klimatu, tematycznych artykułów, wykresów i zdjęć. Gorąco polecamArtykuł 13

Gorąco polecamy najnowszą książkę dr Anny Kalinowskiej:

Artykuł 13. W Poszukiwaniu społecznego wsparcia w zarządzaniu Konwencją o różnorodności biologicznej. Polska praktyka na tle doświadczeń światowych.

O książce napisano: „ Trudno wyobrazić sobie pełniejsze kompendium wiedzy dotyczącej ewolucji ochrony bioróżnorodności od Arki Noego począwszy, aż po artykuł 13 Konwencji o różnorodności biologicznej, który jest tytułem ksiązki”. W publikacji znajduje się również wiele refleksji na temat stanu edukacji szeroko podejmującej zagadnienia bioróżnorodności..

 

Książka dostępna jest w bibliotekach pedagogicznych w całym kraju.

Przez edukację dla zrównoważonego rozwoju Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Kujaw

Choć już mamy nowy rok warto jeszcze wrócić do wydarzeń ubiegłego roku. 20 i 21 listopada odbyła się konferencja oraz warsztaty zorganizowana przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku. Współorganizatorami tego ciekawego wydarzenia było Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Płocku i Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Zapraszamy nauczycieli i wszystkie osoby, którym na sercu lezy edukacja dla zrównoważonego rozwoju do zapoznania się z wnioskami z tego spotkania, dostępnymi na naszej stronie w rubryce Ekspert Radzi.

Konfrencja podsumowująca konkurs "Drugie życie elektrosmieci"

Konferencja podsumowująca ogólnopolski konkurs edukacyjny Europejskiej Platformy Recyklingu w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE): Drugie Życie Elektrośmieci odbyła się 8 grudnia 2008 roku.

 

Konferencja odbywała się w jednej z najbardziej prestiżowych sal Uniwersytetu Warszawskiego– sali balowej Pałacu Tyszkiewiczów - Potockich. Uczestników konferencji  powitała dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym - dr. Anna Kalinowska. Następnie dyrektor Europejskiej Platformy Recyklingu – Pan Janusz Ostapiuk podziękował uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i pracę oraz obiecał kontynuację konkursu w przyszłym roku.

 

Pierwsza cześć konferencji nawiązywała do trwającej w tym samym czasie w Poznaniu konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP14. Marcin Popkiewicz z Fundacji Nasza Ziemia zaprezentował uczestnikom konkursu „Drugie Życie Elektrośmieci” bardzo ciekawy i dokładny kalkulator dzięki, któremu można obliczyć swoje emisje CO2. Kalkulator jest dostępny na stronach www.ziemianarozdrozu.pl POLECAMY !

 

W drugiej części konferencji zdobywcy GrandPrix (Poszukiwacze ZSEE, Załoga Kapitana Planety i Olimpijczycy) zaprezentowali swoje zespoły i osiągnięcia. Wszystkie zwycięskie zespoły obecne na konferencji otrzymały cenne nagrody.

 

Głównym Organizatorem i sponsorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu, Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. Konkurs objęty był patronatem merytorycznym przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Nawigacja w Plecaku

Dnia 2 grudnia br. odbyła się w Warszawie konferencja podsumowująca projekt edukacyjny „Nawigacja w plecaku – Warszawa” realizowany przez Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa objęty honorowym patronatem Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy oraz Ministerstwa Środowiska i współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO.

Więcej informacji o tym bardzo ciekawym projekcie w rubryce Ekspert Radzi.

Forum Recyklingu POLEKO 2008

Konkurs edukacyjny nt. zasad  postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym
i elektronicznym:  „Drugie życie elektrosmieci” został zaprezentowany na Forum Recyklingu podczas tegorocznych, październikowych targów POLEKO.

 

Inicjatywa edukacyjna Europejskiej Platformy Recyklingu spotkała się z zainteresowaniem wśród biorących udział w seminarium przedstawicieli firm zajmujących się odzyskiem ZSEE. To dobry znak, bo od przyszłego roku 5 % zysków tych firm, będzie przeznaczane na edukację.

 

Na zdjęciu Prezes EPRu.-  Pan Janusz Ostapiuk podczas Forum Recyklingu POLEKO 2008

Z wizytą u Bioaktywnych

W piątek 17 października Bioaktywni – zespół uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater z Białej Podlaskiej biorący udział w konkursie „Drugie życie elektrośmieci” zorganizował w swojej szkole spotkanie poświęcone problemom zrównoważonego rozwoju. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z II LO oraz opiekunka zespołu - Pani Renta Michalczuk, dyrektor szkoły- Pan Ryszard Gałązka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej – Pan Roman Siekierka oraz koordynator projektu z Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego– Pani Anna Batorczak.


Po wygłoszeniu prezentacji nt. zrównoważonego rozwoju przez koordynatorkę konkursu młodzież przeprowadziła debatę na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. To spotkanie było jednak tylko wstępem do praktycznych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W sobotę odbyła się, przygotowana w ramach realizacji IV etapu konkursu „Drugie życie elektrośmieci”, zbiórka starego i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a w niedzielę plenerowa gra dla dzieci nt. ZSEE

 

Wbrew obiegowym opiniom o słabym poziomie edukacji ekologicznej i braku zainteresowania stanem środowiska wśród młodzieży, Bioaktywni i pozostali uczniowie z II LO w Białej Podlaskiej udowodnili, że problemy ekologiczne są dla nich ciekawe, ważne i że sami potrafią brać sprawy w swoje ręce. Ich entuzjazm okazał się zaraźliwy a współpraca przy organizowaniu zbiórki ZSEE jaka nawiązała się między uczestnikami konkursu a władzami miasta i zakładem komunalnym jest przykładem skutecznych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa i zapał Bioaktywnych mobilizuje do działania władze lokalne i angażuje mieszkańców Białej Podlaskiej z korzyścią dla wszystkich i środowiska.

 

Sukces młodzieży nie byłby jednak możliwy gdyby nie przychylność i pełne zrozumienie ze strony władz miasta oraz wsparcia dyrekcji i grona nauczycielskiego. Wszystkim bardzo dziękujemy – organizatorzy konkursu

Zrównoważone technologie

W dniach 24-27 września na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja studentów z 41 krajów. W ramach sieci europejskich uniwersytetów zrzeszonych pod egidą organizacji UNICA, Warszawa na cztery dni stała się miejscem dyskusji ponad 250 zaangażowanych w losy Europy studentów. Młodzi Europejczycy analizowali i tworzyli rekomendacje dotyczące ośmiu problemów:

 

·         Rynek pracy w XXI wieku

·         Nierówności we współczesnym społeczeństwie

·         Mobilność i migracje młodzieży

·         Nowe czasy, nowe style życia, nowe kwestie zdrowotne

·         Formalna/nie-formalna edukacja

·         Polityczna przyszłość Europy

·         Współczesne kwestie globalne

·         Nowe technologie. Wpływ na współczesne społeczeństwo

 

Znaczącą częścią panelu poświęconego nowym technologiom zajęły dyskusje na temat zrównoważonego rozwoju i zielonych rozwiązań technologicznych. Gościem i ekspertem, który przybliżył studentom istotę zrównoważonego rozwoju oraz wpływ tej idei na technologię była dr Anna Batorczak z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym, zajmująca się edukacją dla zrównoważonego rozwoju.

 

Również w ramach tego panelu, dzięki dr Jackowi Szczytko z Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW, studenci dowiedzieli się czym są disruptive technologies i jakie mają znaczenie w dzisiejszych czasach te gwałtownie zmieniające świat innowacje.

 

Kolejna konferencja UNICA już za dwa lata. Serdecznie zapraszamy na strony internetowe organizatorów:

http://www.unica-network.eu/index.html

http://www.usc2008.uw.edu.pl/

 

Autorzy tekstu:

Katarzyna Kamińska, Sebastian Straube

Środowiskowo zrównoważony rozwój miast

Z okazji Światowego Dnia Habitatu 10 października 2008 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie przy ul. Foksal 2 zorganizowano konferencję pod nazwą „ Środowiskowo zrównoważony rozwój miast. Urbanizacja a zmiany klimatyczne.” 

Tegoroczne obchody Dnia Habitatu na świecie poświęcone były harmonijnemu rozwojowi miast. Miały na celu zwrócenie uwagi na problem gwałtownie rosnącej urbanizacji, rosnącym rozmiarom dzielnic biedy, będącym wynikiem coraz większej imigracji ludzi do miast w poszukiwaniu lepszych warunków życia, a także wpływowi urbanizacji na środowisko. Warszawska konferencja poświęcona była przede wszystkim roli miast w procesie dokonujących się zmian klimatycznych i innych środowiskowych wyzwań współczesnego świata. Konferencja organizowana przez Warszawskie Biuro ONZ-HABITAT we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich objęta została honorowymi patronatami Ministrów Środowiska i Infrastruktury. Towarzyszył jej wystawa zdjęć ze zbiorów ONZ-HABITAT pokazujących wpływ miast na środowisko naturalne oraz ekspozycja prac nagrodzonych w konkursie dla uczniów szkół podstawowych na rysunek dotyczący przyrody Warszawy. Konkursu zorganizowany został we współpracy z Wydziałem Oświaty i Wychowania Dzielnicy Warszawa Śródmieście.

Światowy Dzień Habitatu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Postanowiono, że będzie on obchodzony w pierwszy poniedziałek października i będzie służył refleksji nad stanem miast jako podstawowych siedlisk ludzkich, a także przypomnieniu o jednym z podstawowych praw człowieka: prawie do bezpiecznego schronienia. Pierwsze obchody Dnia miały miejsce w 1986 roku.

Źródło: http://www.unesco.pl/article/1/srodowiskowo-zrownowazony-rozwoj-miast-konferencja-onz-habitat/


Kampanie społeczne w walce ze zmianami klimatu

Fundacja Komunikacji Społecznej zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach "Kampanie społeczne w walce ze zmianami klimatycznymi".

Szkolenia są adresowane do członków organizacji ekologicznych mających już pewne doświadczenie w pracy z mediami, tworzeniem strategii komunikacyjnych oraz tworzeniem kampanii społecznych. Projekt jest skierowany do organizacji ekologicznych z całego kraju.

Szkolenia składają się z trzech części:

 • wykładu dotyczącego poszczególnych etapów tworzenia kampanii społecznych,
 • części pokazowej, w której prezentowane są światowe przykłady kampanii społecznych z zakresu walki ze zmianami klimatycznymi,
 • części warsztatowej, podczas której uczestnicy będą ćwiczyć umiejętności z zakresu planowania , opracowywania strategii oraz realizacji kampanii społecznych.

Uczestnicy szkolenia otrzymują dyplom ukończenia warsztatów, oraz materiały szkoleniowe.

Warunki uczestnictwa: Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o przesłanie mailem wypełnionego formularza na adres: m.izdebski@marketingspoleczny.pl w tytule maila proszę napisać - "Zmiany Klimatyczne". W szkoleniach mogą brać udział jedynie członkowie organizacji pozarządowych o profilu ekologicznym. Każda organizacja może przysłać jeden formularz w ramach którego może zgłosić maksymalnie 4 osoby.

Do pobrania: formularz zgłoszeniowy

Informacje organizacyjne:

Terminy szkoleń: 13 listopada oraz 18 listopada.
Szkolenie trwa jeden dzień w godz. 9:30-17:30
Miejsce: Warszawa
Wyżywienie: Uczestnicy mają zapewniony obiad oraz serwis kawowy podczas szkoleń.
Noclegi: Dla pierwsze 20 osób spoza województwa mazowieckiego zapewniony jest nocleg w dzień poprzedzający szkolenia.
Termin przyjmowania zgłoszeń: 5 października 2008
Lista osób, które zakwalifikowały się na szkolenia zostanie ogłoszona 15 października (osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane mailowo)
 

Więcej informacji pod telefonem (022) 6161217 (Marcin Izdebski), lub mailem: m.izdebski@marketingspoleczny.pl.

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 r.

Europejski Dzień bez Samochodu w Warszawie

Przy niesprzyjającej pogodzie odbyły się w Warszawie obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Dla mieszkańców Warszawy przygotowano wiele atrakcji m.in. możliwość wypożyczenia rowerów, konkursy z nagrodami.
Podczas obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu rozstrzygnięty został konkurs
zorganizowany przez  Zielone Mazowsze przy wsparciu Unii Europejskiej, którego tematem były  najlepsze rozwiązania komunikacyjne w Warszawie  Celem konkursu, ogłoszonego na Dniu Ziemi w kwietniu br., było wskazanie rozwiązań już funkcjonujących w aglomeracji warszawskiej, które podobają się podróżnym. W I etapie zebrano ponad 60 obszernie uzasadnionych zgłoszeń, spośród których kapituła ekspertów wytypowała po 5 rozwiązań w trzech kategoriach:

 • komunikacja zbiorowa,
 • ruchu rowerowy
 • ruch pieszy. 
W II etapie internauci wybierali najlepsze z nich.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie:

http://www.zm.org.pl/?a=konkurs_wyniki-089

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Szerzej ze zgłoszonymi inicjatywami można się zapoznać w nowym dziale na witrynie internetowej Zielonego Mazowsza:

http://www.zm.org.pl/dobre_praktyki


Agata Nagrabska

Szkoły dla Ekorozwoju

W dniu 8 września 2008 roku w siedzibie Ministerstwa Środowiska odbyła się konferencja „Szkoły dla Ekorozwoju na Zielonych Szlakach Greenways”

W Polsce program Programu Szkoły dla Ekorozwoju koordynuje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W programie w ciągu ostatnich 7 lat zaangażowało się na różnych etapach jego realizacji kilkaset szkół z całej Polski. Około 450 szkół otrzymało w ramach programu wsparcie finansowe na rozpoczęcie działań mających na celu zwiększenie aktywności lokalnej poprzez podejmowanie inicjatyw proekologicznych i służących budowaniu roli szkoły jako Ośrodka promującego wśród lokalnej społeczności modelowe rozwiązania i zachęcającego do podejmowania podobnych działań na rzecz najbliższego otoczenia. Działania naszych szkół w ramach programu są ukierunkowane na przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez wdrażanie rozwiązań ekologicznych i monitorowanie oddziaływania na środowisko. Prezentacja programu w rubryce Ekspert radzi

Pikinik z klimatem

31 sierpnia byliśmy na Pikniku z Klimatem

Było to pierwsze z cyklu wydarzeń organizowanych w ramach „Partnerstwa dla Klimatu” - akcji popularyzującej wiedzę na temat zmian klimatu zainicjowanej w związku z organizacją COP 14 – Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Poznań 2008.

Przyjemnie było się przejść po trawie wśród topniejących lodów….sami możecie zobaczyć

Po trawie chodzi się lepiej
Stoisko informacyjne
Każdy mógł dostać trawę
    i zabrać ja do domu


EXPO 2008

„Woda, a zrównoważony rozwój” („Water and Sustainable Development”) taki jest tytuł tegorocznej, międzynarodowej wystawy EXPO, która odbywa się hiszpańskiej Saragossie od 14 czerwca do 14 września. Założeniem wystawy jest zwrócenie uwagi świta na ogromne znaczenie wody dla życia. Przewodnie tematy tego rocznej wystawy mówią same za siebie: Woda – fundament życia, Woda – wielkie wyzwanie XXI wieku, Woda – fundamentalne prawo dla wszystkich, Woda – przedmiot konfliktów.

Wystawę warto odwiedzić choćby wirtualnie zaglądając pod adres polskiej ekspozycji to http://expo2008poland.pl/

Zmiany klimatu, a rolnictwo i obszary wiejskie

W dniu 26 czerwca 2008r. w rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii, przy ulicy Bagatela 5 w Warszawie odbyła się prezentacja raportu Zmiany klimatu, a rolnictwo i obszary wiejskie. Relacja Agaty Nagrabskiej - Rzecznika Klimatu w kampanii British Council Challenge Europe

 

W dniu 26 czerwca Fundacja na Rzecz Rozwoju Rolnictwa Polskiego w rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii zaprezentowała swoją najnowszą publikację pt. Zmiany klimatu, a rolnictwo i obszary wiejskie.  Raport poświęcony jest zmianom klimatu w kontekście polskiego rolnictwa.

Raport został przygotowany z założeniem rozpoczęcia ogólnokrajowej dyskusji na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na rolnictwo oraz obszary wiejskie, a także możliwości jakie rolnictwo daje w dziedzinie zmniejszenia negatywnego wpływu działalności człowieka na zmiany klimatyczne.- zaznacza Inga Kołomyjska, Koordynator Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich i Promocji FDPA - Celem naszym było zaprezentowanie wielości wątków, różnorodności poglądów i punktów widzenia na temat zmian klimatycznych w rolnictwie i na wsi. W czasie spotkania poruszono wiele interesujących aspektów związanych ze zmianami klimatu oraz problemami polskiej wsi.

Zachęcamy do zapoznania się z tą interesującą publikacją. Więcej informacji na temat raportu znajdziecie Państwo na stronie Fundacji na Rzecz Rozwoju Rolnictwa Polskiego pod adresem http://www.fdpa.org.pl/pl/

Między Bali a Poznaniem

W trakcie wakacji zapraszamy do lektury wykładów poświęconych tematyce klimatycznej prezentowanych na naszej konferencji „Między Bali a Poznaniem”.

W zakładce Ekspert radzi umieściliśmy wykład dr Witolda Lenarta pt. "Gospodarka - złe, obojętne i dobre następstwa globalnych zmian klimatycznych".

Serdecznie zapraszamy do lektury tego i kolejnych wykładów. 

 

Polacy w zwierciadle ekologicznym

Świadomość ekologiczna jest zespołem informacji i przekonań na temat środowiska naturalnego oraz postrzegania związków między stanem i charakterem środowiska naturalnego a warunkami i jakością życia człowieka.

4.06.08 odbyła się prezentacja najnowszych wyników badania świadomości ekologicznej społeczeństwa polskiego. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Instytutu na Rzecz Ekozwoju w kwietniu ubiegłego roku na 1000 osobowej próbie. Większość badanych osób zgodziła się z twierdzeniem, iż „Polskę stać na to, aby jednocześnie rozwijać gospodarkę i ponosić nakłady na ochronę środowiska”, ale zaledwie trzecia część respondentów (36 %) potrafi wskazać prawidłową definicję zrównoważonego rozwoju.
Raport opracowany przez dr Artura Bołtromiuka i mgr Tadeusza Burgera wkrótce będzie dostępny na stronach InRE www.ine-isd.org.pl

 

Konkurs "Drugie życie elektrosmieci"

Do konkursu edukacyjnego „Drugie życie elektrośmieci” prowadzonego przez Europejską Platformę Recycklingu i Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym zgłosiło się 127 zespołów uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy też honorowe patronaty 11 Kuratorów Oświaty i mamy nadzieję, że wkrótce konkurs obejmą swoim patronatem wszyscy Kuratorzy OŚwiaty. Mimo, ze właśnie kończą się dwa pierwsze etapy konkursu warto zaglądać na strony konkursu www.zsee.a21.pl – zapoznać się z materiałami dydaktycznymi i wziąć udział w dyskusji nt. ZSEE prowadzonej na forum konkursowym. W ekspert radzi prezentujemy fakty i ciekawostki nt. ZSEE prezentowane na forum.

 

 

Więcej tlenu

Dlaczego butelkowana woda stała się żywieniowym fenomenem? Czy rzeczywiście nie jesteśmy w stanie się bez niej obyć? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na stronach serwisu „Więcej tlenu”

Serwis www.wiecejtlenu.pl powstał po to, aby propagować ekologiczny tryb życia, piętnować niepotrzebne zatruwanie i zaśmiecanie otoczenia wokół nas, promować ideę zrównoważonego wzrostu, edukować w kwestiach ochrony środowiska i oszczędzania wody oraz energii, zmieniać niedobre nawyki społeczne i wywalczyć dla ekologii stałe miejsce w świadomości opinii publicznej.

Człowiek roku 2008 Polskiej Ekologii

Jak co roku podczas obchodów Dnia Ziemi laureatowi konkursu na Człowieka Roku Polskiej Ekologii została wręczona tarcza Wojownika Gai. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie trafiło w ręce dr Krzysztofa Skóry – kierownika Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Ochrona Morświna, „Ryby do Zatoki”- program odtworzenia i ochrony ryb Zatoki Puckiej a przede wszystkim program restytucji foki szarej i słynne Fokarium to tylko niektóre z inicjatyw na rzecz ochrony Bałtyku podejmowanych w Stacji pod przewodnictwem dr Skóry. O prowadzonych programach a także o planowanych (Błękitna Wioska – projekt poświecony badaniom i morskiej edukacji utrwalających wartość bałtyckich walorów przyrodniczych) można przeczytać na stronach http://hel.univ.gda.pl

 

Handel Emisjami CO2

Kolejne gry on-line: Handel Emisjami CO2 odbędą się 2.05.08 i 22.05.02

        Gra przeznaczona jest dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Grają on-line uczniowie z siedmiu krajów Europy. Nauczycielu – jeśli chcesz, aby Twoi uczniowie uczyli się o zmianach klimatu w sposób nowoczesny zarejestruj siebie i swoich uczniów na stronie http://www.carbongame.org .

Edukacyjna gra internetowa Handel Emisjami CO2 promuje podejście zmierzające do ograniczenia globalnego ocieplenia poprzez wprowadzenie handlu pozwoleniami na emisję CO2 .

Na stronie gry znajduje się  bogaty pakiet materiałów edukacyjnych do nauczania nt. zmian klimatu i handlu  pozwoleniami na emisję CO2:

Wystawa "Leciutkie ocieplenie klimatu"

Zapraszamy na wystawę zorganizowana z okazji Dnia Ziemi pt. Leciutkie ocieplenie klimatu czyli klin klinem – na globalne ocieplenie – ocieplajmy klimaty … wokół nas”

Autorami wystawy są Anna Kalinowska i Janusz Radziejowski

 
Wystawa czynna od 12 kwietnia w Bibliotece Narodowej, Warszawa, al. Niepodległości 213, hol wystawowy, wejście A

Dzień Ziemi 2008

Obchody tegorocznego Dnia Ziemi poświecone są ochronie klimatu. Szczegółowy program obchodów tegorocznego Dnia Ziemi na stronach: http://www.dzienziemi.org.pl/2008

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym oraz Szkoła Wyższa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej - Katedra Turystyki i Ekonomii w Warszawie są organizatorami jednej z konferencji obchodów Dnia Ziemi.

 

Magurski Park Narodowy otwarty dla uczniów niepełnosprawnych

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magurskiego Parku Narodowego dot. usprawnień dla osób niepełnosprawnych w Ośrodku Edukacyjnym MPN.
Pobierz dokument pdf

Link do strony Magurskiego Parku Narodowego
http://www.magurskipn.pl/

Wybrane Zagadnienia z Ekologii i Ochrony Środowiska

Nowa publikacja Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym :„Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska”.

Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ukazała się nowa publikacja „Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska. Teoria i praktyka zrównoważonego rozwoju”. W publikacji znalazło się 35 wybranych  materiałów szkoleniowych opracowanych przez wykładowców biorących udział w cyklu wykładów otwartych „Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska” w latach 2004 – 2007.

Zebrane wykłady reprezentują poglądy specjalistów i autorytetów odnośnie ważnych zagadnień zrównoważonego rozwoju (ocieplenie klimatu, odnawialne źródła energii, zarządzanie ochroną środowiska).

Materiały szkoleniowe na potrzeby publikacji zostały zebrane w następujące grupy tematyczne:
- Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce
-Ochrona różnorodności biologicznej i zdrowia
- Zagrożenia i ochrona klimatu
- Zarządzanie ochroną środowiska

Publikacja dostępna jest w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym. Więcej na temat publikacji oraz idei cyklu wykładów otwartych „Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska”, którego nowa edycja rozpoczyna się w czwartek 26.02.08 dowiedzą się Państwo na naszej stronie w Ekspert radzi, gdzie zamieszczamy wstęp do publikacjiautorstwa dr Anny Kalinowskiej i dr Witolda Lenarta.

Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w stylu holenderskim

Bogusia Igielska (studentka UW MSOŚ obecnie przebywająca na stypendium w Holandii) pisze o Milieu Educatie, czyli edukacji dla zrównoważonego rozwoju  w stylu holenderskim.

Pisząc o  edukacji w stylu holenderskim w szkolnictwie wyższym, pierwsze co przychodzi mi na myśl to, że niewiele z holenderskim ma ona do czynienia. Większość programów magisterskich, a zwłaszcza na tych najlepszych uczelniach nie prowadzi kursów w języku holenderskim i to samo przez się wiele mówi, o tym jak wygląda nauka w tym kraju. Studiując w tym kraju już prawie 2 lata, mogę bez najmniejszych wątpliwości powiedzieć, że edukację wyższą w Holandii cechuje przede wszystkim międzynarodowy charakter. I przekłada się to nie tylko na liczbę studentów międzynarodowych (nawet niecałe 20% Holendrów na niektórych wydziałach Uniwersytetu Wageningen czy Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie), ale także podejście do przekazywania wiedzy.

Holendrzy za bardzo istotne uznają poznanie pełnego spectrum problemów związanych ze środowiskiem, uzmysłowienie sobie jak te problemy wyglądają w krajach mniej lub bardziej rozwiniętych i jakie rozwiązania zastosować w zależności od stopnia rozwoju, struktury, ale także kultury, religii i tradycji danego kraju. W jaki lepszy sposób osiągnąć ten cel, jak nie poprzez zgromadzenie w jednej sali wykładowej studentów reprezentujących wszystkie te środowiska, od bogatej i rozwiniętej północy po najuboższe południe, od dalekie liberalnego zachodu po konserwatywny wschód. Ponadto, wykładowcy, którzy sami pochodzą z najróżniejszych krańców świata, stawiają przede wszystkim na konstruktywną debatę i wymianę poglądów. Poprzez dorzucenie przysłowiowych „5 groszy” przez każdego studenta, o tym jak wyglądają problemy środowiskowe w danym kraju, dużo łatwiej jest zrozumieć jak trudnym i kompleksowym procesem jest dążenie do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i jak wiele aspektów musi być wzięte pod uwagę.

Bardzo złożone podejście do problemów ochrony środowiska, zmian klimatu czy dążenia do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju jest odzwierciedlone nie tylko w sposobie nauczania, ale także, a może przede wszystkim, w tym na składa się program merytoryczny i na co kładzie się największy nacisk. Niezwykle istotna w Holandii jest tzw. Stakeholder Analysis i participatory decision making, która chyba  jeszcze nie znalazła swojego polskiego odpowiednika, ale polega na uwzględnianiu interesów wszystkich partii, które są bezpośrednio lub pośrednio dotknięte przez dany projekt. Lista uczestników dopuszczonych do głosu przy podejmowaniu decyzji np. o budowie nowej autostrady obejmuje nie tylko firmę i rząd/samorząd, ale przede wszystkim lokalne społeczności i ich interesy. Stakeholder Analysis, uznana za niezbędny element każdej polityki ochrony środowiska, jest więc połączeniem w praktyce 3 filarów zrównoważonego rozwoju – środowiska, ekonomii i społeczeństwa. Niemal na każdym wykładzie dotyczącym ekonomii, polityki czy prawa ochrony środowiska, a także zagospodarowania przestrzennego czy gospodarki odpadami podkreślane jest, że aby osiągnąć zrównoważony rozwój i zapobiec katastroficznym zmianom środowiska naturalnego, musimy natychmiast odejść od najpowszechniej obecnie stosowanej pionowej struktury władzy, i przejść do bardziej horyzontalnej, w której niezmiernie istotną rolę odgrywają społeczeństwo i biznes.

Innym elementem niezmiernie ważnym w edukacji środowiskowej i dążeniu do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju jest systemowa analiza ekosystemów. Aby móc w pełni chronić ekosystemy, musimy je najpierw pełni zrozumieć, opisać ich funkcje, dobra i usługi wiążące się z każdym z nich. Dopiero po tak dogłębnej analizie można podejmować jakiekolwiek decyzje dotyczące ochrony bądź wykorzystania danego terenu/ekosystemu.

Na pewno wiele jeszcze można by powiedzieć i napisać o edukacji dla zrównoważonego rozwoju w Holandii, która z pewnością może się pochwalić jednym z najwyższych poziomów kształcenia w tym kierunku w Europie i na świecie. Nauka w tej dziedzinie rozwija się niezmiernie szybko i holenderskie uczelnie stawiają na przekazywanie swoim studentom najnowszej wiedzy. Większość przedmiotów nie opiera się na wiedzy z podręczników, bo ta jest już dawno nieaktualna w momencie, gdy ksiązka w końcu trafi na półki księgarń. Holendrzy uważają ze studia polegają przede wszystkim na śledzeniu najnowszych badań naukowych (a więc czytaniu periodyków naukowych) i prowadzeniu własnych, a więc włączaniu studentów w szereg projektów i badań. Wiedza o tym, jak połączyć wiedzę teoretyczną z jej praktycznym zastosowaniem, jest podstawową umiejętnością, która każdy student wynosi oprócz dyplomu w dłoni, po ukończeniu studiów.

Handel Emisjami (Carbon Game)

W dniu 15 stycznia br. w siedzibie Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach odbyła się polska promocja edukacyjnej gry internetowej – Handel Emisjami (Carbon Game). Wzięło w niej udział ponad 60 uczniów siedleckich szkół ponadgimnazjalnych. Podczas promocji uczniowie, mieli okazję zagrać on-line i licytować jednostki pozwoleń na emisję konkurując z 140 zespołami z Wielkiej Brytanii, Łotwy, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Cypru.

Następne edycje gry odbędą się już po feriach zimowych, ale cały czas warto odwiedzać strony www.carbongame.org, żeby zapoznać się zbogatą ofertą materiałów edukacyjnych nt. globalnego ocieplenia i ochronyklimatu.

Edukacja Ekologiczna w Ahmedabad

Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym dr Anna Kalinowska uczestniczyła w 4 konferencji nt. Edukacji Ekologicznej w Ahmedabadzie.

Ponad 1500 delegatów z 78 krajów wzięło udział w IV Konferencji UNESCO  nt. Edukacji Ekologicznej (po Tbilisi 1977,Moskwie 1987 i Salonikach 1997). Konferencja miała odbyła się 24-27 listopada2007 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ahmedabadzie (płn-zach Indie). Jej przewodnie hasło to: „Edukacja Ekologiczna w Kierunku Zrównoważonej Przyszłości– Partnerzy na rzecz Dekady Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju”. W trakcie trwania konferencji odbyło się 30 sesji roboczych a ich rezultaty zostały zebrane we wspólną deklarację konferencji. Tekst deklaracji w jęz. Angielskim i hiszpańskim, a także pełna dokumentacja znajdują się na stronach konferencji http://www.tbilisiplus30.org