Wystawa „Lasy wokół miast – piękno, przyjazny klimat, wypoczynek”

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS) zaprasza do obejrzenia wystawy „Lasy wokół miast – piękno, przyjazny klimat, wypoczynek” współorganizowanej z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych (CILP). Wystawę można będzie oglądać w dniach 5-19 listopada 2013 r., w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego, w Pałacu Kazimierzowskim, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Bohaterem wystawy są lasy wokół naszych miast, które sprawiają, że mniej doskwierają nam skutki zmian klimatu, do płuc dociera więcej tlenu, oczy syci piękno przyrody, a zmęczone miejskim tempem życia nerwy uspakaja spacer po leśnych ścieżkach. Termin wystawy nie jest przypadkowy bowiem w dniach 16-17 listopada Uniwersytet Warszawski gości ważne wydarzenie towarzyszące Konferencji Klimatycznej ONZ (COP19) – obrady Global Landscape Forum, którego uczestnikom bliskie są zagadnienia leśne.

Wystawa inauguruje projekt UCBS pod tytułem: „Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu”, w ramach którego odbędzie się wyżej wymieniona wystawa a także  ogólnopolska konferencja, cykl tematycznych wykładów oraz warsztatów dla samorządów.

Projekt objęty jest patronatami Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Towarzystwa Urbanistów Polskich.

 Zainteresowanych wystawą oraz wszystkimi wydarzeniami projektu prosimy o kontakt: ucbs@uw.edu.pl\Projekt „Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu” jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Nauka o klimacie

Już za niespełna dwa miesiące w Warszawie rozpocznie się  Szczyt Klimatyczny COP19 czyli 19  Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jest to najważniejsze wydarzenie dla kształtowania światowej polityki klimatycznej. To też idealny moment na prowadzenie edukacji na temat ocieplania się klimatu i sposobów poradzenia sobie z tym tak poważnym dla rozwoju świata problemem. Na stronach www.ekoedu.uw.edu.pl będziemy prezentować materiały edukacyjne, które mogą i powinny być wykorzystane na zajęciach z młodzieżą i z dorosłymi.


Teraz polecamy popularnonaukowy portal Nauka o klimacie. na stronach którego wybitni naukowcy wypowiadają się na temat faktów i mitów na temat zmian klimatu.

Jak podkreśla Marcin Popkiewicz – spirytus movens - całego przedsięwzięcia silną stroną portalu jest też zespół redakcyjny i Rada Naukowa. Zamieszczane w Nauce o klimacie artykuły podlegają merytorycznej weryfikacji, prowadzonej przez członków Rady Naukowej, w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy naukowcy aktywnie uczestniczący w badaniach systemu klimatycznego i regularnie publikujący wyniki swoich prac w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym.


Sami naukowcy tak zachęcają do korzystania z portalu „Jako ludzie związani naukowo z badaniami fizycznych podstaw zmian klimatu uważamy, że warto upowszechniać informacje na temat zjawisk kształtujących atmosferę

i wpływających na jakość życia na Ziemi. Misją naszego portalu jest dostarczenie Państwu w sposób przystępny
i przejrzysty wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Będziemy przedstawiać informacje na temat najnowszych wyników badań dotyczących mechanizmów, tempa i charakteru zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi.”

Najnowsze Trendy w Edukacji Przyrodniczej

Szanowni Państwo,

Z ogromną przyjemnością informuję, że udało nam się wydać następcę cenionej pomocy dydaktycznej - Zielonego Pakietu REC. Dzięki zaangażowaniu światowej klasy fachowców Błękitny Pakiet już osiąga międzynarodowy sukces. Tak jak w przypadku Zielonego Pakietu, pełne wdrożenie rozpoczynamy od Polski! Dlatego tez zapraszam Państwa serdecznie na konferencję „Najnowsze Trendy w Edukacji Przyrodniczej” , która odbędzie 9 września 2013, o godzinie 10:00 w siedzibie Ministerstwa Środowiska przy ulicy Wawelskiej 52/54. 

Podczas konferencji przedstawimy najnowsze metody i techniki edukacyjne wykorzystywane w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych oraz darmowe narzędzia (lub dostępne za niewielką opłatą) z uniwersum Google służące nie tylko edukacji przyrodniczej ale także prowadzeniu projektów edukacyjnych czy usprawniające pracę nauczyciela.

Osoby zainteresowane udziałem proszę o kontakt

 Pozdrawiam Michał Brennek

Projekt Błękitny Pakiet

Tel. 22-823-84-59

 

Międzynarodowy Dzień Róznorodności Biologicznej

W tym roku dzień róznorodności biologicznej obchodzony jest pod hasłem “Woda i bioróżnorodność”, zwracającym uwagę na zasadnicze znaczenie wody dla zrównoważonego rozwoju i dla ochrony zasobów różnorodności biologicznej Ziemi.

Międzynarodowym koordynatorem obchodów Roku Współpracy w dziedzinie Wody jest UESCO jest. Angażuje się także w ochronę różnorodności biologicznej, wspierając Międzyrządową Platformę Polityki Naukowej w dziedzinie Bioróżnorodności i Ochrony Ekosystemów, a także w realizację nakreślonych w 2011 roku Celów z Aichi, związanych z ochroną róznorodności biologicznej i przyjętym wówczas strategicznym planem działań. Ochrona bioróżnorodności będzie także miała istotne miejsce w planie działań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju po roku 2015.
Więcej informacji na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO
http://www.unesco.pl


 

Edukacja dla klimatu - BŁĘKITNY PAKIET

Szanowni Państwo,

Z dumą pragnę poinformować o ukończeniu prac i wydaniu Błękitnego Pakietu REC. Jest to nowoczesny, interaktywny i multimedialny pakiet edukacyjny do wykorzystania podczas zajęć z edukacji ekologicznej. Błękitny Pakiet jest następcą wysoce cenionego i nagradzanego na arenie międzynarodowej  Zielonego Pakietu REC.


Aby otrzymać BEZPŁATNIE Błękitny Pakiet dla Szkoły lub Ośrodka edukacyjnego należy spełnić kilka prostych warunków, jednakże zważywszy na wartość udostępnianych narzędzi jest to prosta procedura:

1.  Zgłosić trenera -> 2. Przyjechać na szkolenie -> 3.Przeszkolic nauczycieli -> 4. Zaoszczędzić jak najwięcej kWh energii elektrycznej -> 5. Przesłać raporty -> 6. Odebrać wart kilkanaście tysięcy złotych pakiet edukacyjny dla swoich nauczycieli -> 7. Wysłać listy uczniów i lekcji -> 8. Odebrać nagrodę -> 9. Odebrać wynagrodzenie.

 Więcej informacji oraz kwestionariusz zgłoszenia znajduje się tutaj

 Michał Brennek

Polskie Biuro REC

Listy do Ziemi

15 kwietnia o godz. 12.00 na pl. Zamkowym w Warszawie Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje akcję „Listy dla Ziemi”. W programie przewidziano happening „Ziemia w naszych rękach”, pisanie listów dla ziemi w przestrzeni publicznej, układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry przestrzenne.

 Informacje na temat tego ciekawego wydarzenia znajdują się tutaj. 

O UCBS W RADIU KAMPUS

Zapis audycji, wyemitowanej przez Radio Kampus UW, w dniu 5.03.2013 r. Audycja odbywała się "na żywo", w godz. 11.30-12.00. Dotyczyła świadomości ekologicznej studentów, pojęciu zrównoważonego rozwoju i wykładów UCBS w tej dziedzinie. Aby posłuchać w formacie MP3 kliknij tutaj

REC. Nakręć się na recykling

Kochasz ekologię i recykling, nie możesz patrzeć, jak marnują się surowce wtórne, a może przechodzą Cię ciarki, gdy widzisz hektolitry marnowanej wody? Weź kamerkę, aparat lub telefon i nakręć krótki film, który pokaże Twoje recyklingowe podejście do życia!

„REC – nakręć się na recykling” to konkurs organizowany przez portal edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl. Waszym zadaniem jest nagranie filmu o tematyce recyklingowej (recykling puszek, szkła, tworzyw sztucznych, makulatury, zużytych baterii czy zużytego sprzętu elektrycznego i opakowań) o długości od 20 do 90 sekund. Formę nagrania oddajemy w Wasze ręce. Możecie wyreżyserować krótki film fabularny, mini reklamę bądź spot promocyjny, ważne żeby pamiętać o temacie głównym i… humorze :) Na prace czekamy do 31 marca 2013 r.

Nagrodami w konkursie są rewelacyjne graficzne tablety Bamboo od firmy Wacom oraz książki od wydawnictwa Wojciech Marzec, które pozwolą jeszcze lepiej poznać techniki filmowania.

Życzymy wielu recyklingowych inspiracji!

 

Więcej informacji:
Emilia Seweryn, tel. +48 61 655 81 34, redakcja@zielonalekcja.pl

www.zielonalekcja.pl

Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska. Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce.

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym zaprasza jak co roku na otwarte wykłady: Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska. Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce.

W tym roku wykład odbywa się pod hasłem: Różnorodność biologiczna +.Jest to cykl wykładów otwartych, co roku prezentujących nowe, istotne zagadnienia ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Wykłady wygłaszane są przez specjalistów zaproszonych z wiodących instytucji naukowych oraz administracji publicznej, organizacji pozarządowych i ze świata biznesu.W tym roku, z okazji Międzynarodowej Dekady Różnorodności Biologicznej, tematem wiodącym jest związek bogactwa przyrody z różnymi dziedzinami życia. Stąd znamienny tytuł: Różnorodność biologiczna +.

Dla zainteresowanych zaliczeniem na ocenę - wykłady zalicza końcowy test zaliczający.

Wykłady jak co roku, od ponad 20 lat, będą się odbywały w semestrze letnim roku akademickiego 2012/2013 w czwartki, w godz. 16-17.30, w Auli A Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW, ul. Pasteura 5 A (Kampus Ochota Uniwersytetu Warszawskiego).

Program wykładów znajduje się tutaj

 

GLEN 2013

Polska Akcja Humanitarna zaprasza na szkolenia oraz staż w Afryce Wschodniej. W programie mogą wziąć udział osoby między 21 a 30 rokiem życia. Seminaria przygotowawcze odbędą się w kwietniu i czerwcu, a staże między lipcem a październikiem 2013 roku. Uczestnicy programu otrzymają stypendium, zwrot kosztów podróży na staż i seminaria przygotowawcze oraz kosztów ubezpieczenia.

Więcej informacji na temat programu GLEN 2013 na stronach http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/133/4307/wez_udzial_w_programie_glen.

Jak korzystac ze środowiska i zachować środowisko - rozwój zrównowazony w teorii i praktyce.

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym zaprasza na kurs : Jak korzystac ze środowiska i zachować środowisko - rozwój zrównowazony w teorii i praktyce.
Kurs będzie prowadzony w ramach Uniwersytetu Otwartego UW w każdy wtorek od 15 stycznia do 15 kwietnia 2013 r., w godzinach 17.30-19.00. W ramach kursu uczestnicy będą mogli skorzystać z wykładów, warsztatów i pokazów multimedialnych prowadzonych przez ekspertów Uniwersyteckiego Centrum i zaproszonych gości - wspaniałych specjalistów i znawców tematyki.

Koszt kursu 180 zł

Więcej informacji na stronach www.uo.uw.edu.pl w zakładce Człowiek i Środowisko

 

zapisy już od poniedziałku 10.12 od godziny 12

 

Zapraszamy serdecznie

„Choinki nadziei” startują w Warszawie

W poniedziałek 26 listopada o godz. 12.00 na dziedzińcu przed stołecznym Ratuszem Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje ogólnopolską trasę „Choinki nadziei”.  

Choinki pojadą dalej

Podczas warszawskiej akcji organizowanej wspólnie z Urzędem Miasta zostanie przygotowane krótkie wydarzenie edukacyjno–medialne. Naturalną choinkę w doniczce udekorują dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 141, które wcześniej podczas klasowych warsztatów przygotują ekologiczne ozdoby. Następnie obok choinki zostaną ustawione 3 specjalne rowery. Uczniowie pedałując na rowerach wytworzą prąd, który zasili energooszczędne oświetlenie choinkowe. Po akcji choinka zostanie przewieziona do Domu Dziecka nr 9 w Warszawie.

W ramach ogólnopolskiej trasy „choinki” odwiedzą również: Katowice, Wrocław, Opole, Kraków, Poznań, Łódź, Kielce i Bydgoszcz. Partnerem strategicznym akcji są Lasy Państwowe. 

Podczas naszej akcji łączymy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Promujemy również ekologiczne podejście do świąt mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. 

Przedświąteczna ekologia

Akcje „Choinki nadziei” organizowane są od 2005 roku we współpracy z Lasami Państwowymi i wybranymi szkołami podstawowymi. Celem akcji jest kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wśród młodych ludzi. Co roku w tych działaniach uczestniczą (całkowicie bezinteresownie) dzieci i młodzież szkolna z całego kraju. W akcje zaangażowanych jest kilkaset szkół, które przygotowują programy świąteczne dla ponad dziesięciu tysięcy starszych osób.

Szczególnie istotny jest aspekt ekologiczny naszej akcji. Zachęcamy do wyboru naturalnych choinek na święta zamiast tych sztucznych, do oszczędzania energii i zasobów naturalnych, przemyślanych zakupów i segregacji śmieci. Jest to istotne zwłaszcza w okresie przedświątecznym podsumowuje Wojciech Owczarz. 

Dodatkowe informacje:

Jakub Wojtachnio – WPR, tel. (+48) 505 507 501, jakub.wojtachnio@w-pr.pl

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

Rusza V edycja ogólnopolskiego konkursu Drugie Życie Elektrośmieci dla uczniów szkół podstawowych, g

Celem konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie zbiórki tego sprzętu.  Uczniowie biorący udział w konkursie będą osiągać ten cel w trakcie ogólnopolskiej rywalizacji szkolnych zespołów poprzez: zdobywanie wiedzy na temat zasad postępowania ze ZSEE i zużytymi bateriami; aktywizację i mobilizowanie do podejmowania właściwych i odpowiedzialnych działań z ZSEE i bateriami, szkolnej i lokalnej społeczności; nawiązywanie efektywnej współpracy z organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi w ich miejscowości za zbiórkę tych surowców oraz promocję zbiórki.


Przy zgłoszeniach do 10 listopada 2012 r. na stronie www.drugiezycieelektrosmieci.pl
dla wszystkich nowych zespołów dodatkowo 10 punktów.

 

W konkursie nagradzanych jest pierwszych dziesięć zespołów, w każdej kategorii szkolnej. Nagrody przewidziane są dla szkół, członków zespołów oraz ich opiekunów.

 

Organizatorem konkursu jest:

Europejska Platforma Recyclingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A  


oraz

Fundacja Zielony Horyzont
konkurs@zielonyhoryzont.org.pl, 501 48 48 09, 609 547 828


Konkurs dofinansowano ze środków ERP Batteries Poland Sp. z o.o. oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Więcej informacji oraz możliwość rejestracji na stronie www.drugiezycieelektrosmieci.pl


oraz tutaj


Wygraj dotacje z Funduszu Naturalnej Energii

Masz pomysł jak zadbać o ekologiczną kondycję swojego regionu? Zdajesz sobie sprawę, że zwykłe segregowanie śmieci to za mało? Skorzystaj z możliwości, jakie daje Fundusz Naturalnej Energii! Wykaż się inicjatywą i zrealizuj swój autorski ekologiczny projekt.

Co to jest Fundusz Naturalnej Energii?

To program organizowany przez GAZ-SYSTEM S.A. Mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani ochroną naturalnego środowiska. Jego celem jest wyłonienie i dofinansowanie grantami najlepszych projektów związanych z proekologicznymi działaniami na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w programie?

Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić dedykowany formularz konkursowy. Spośród nadesłanych projektów jury wybierze 5 propozycji, które zostaną dofinansowane. Na zwycięzców czekają granty na łączną kwotę 50 000 zł.

NIE ZWLEKAJ, LICZY SIĘ KAŻDY POMYSŁ!

Zapoznaj się z Regulaminem konkursu oraz innymi dokumentami znajdującymi się w sekcji Dokumenty do pobrania.

Zobacz nagrodzone do tej pory projekty!

 

Zaproszenie do projektu edukacyjnego „Kupuj odpowiedzialnie papier i drewno”

W ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie (ekonsument.pl) Polska Zielona Sieć prowadzi działania edukacyjne w projekcie "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier".  W tym projekcie zwracamy uwagę na problemy społeczne i środowiskowe związane zgospodarką leśną oraz zprzemysłem drzewno-papierniczym w Polsce i na świecie oraz wskazujemy możliwe rozwiązania. Nauczycieli zainteresowanych udziałem w tym projekcie prosimy o wypełnienie ankiety do dnia 28.09.2012. Ankieta  znajduje się pod tym linkiem: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dERHSENZVkJDZTFUVVd3QWxZNnV2WUE6MQ lub tnij.org/ankieta_projekt_lesny .

Materiały edukacyjne do pobrania znajdują się tu: ekonsument.pl/p113_pakiet_edukacyjny.html

Zapraszamy również do obejrzenia filmów edukacyjnych z różnych stron świata oraz filmów wykonanych przez uczniów w I edycji projektu  https://vimeo.com/zielonasiec/videos

Dodatkowo, w ramach tego projektu prowadzimy kampanię - petycję ws. podręczników szkolnych. W załączeniu znajdziecie Państwo treść petycji, którą zamierzamy przekazać wydawcom podręczników szkolnych. Serdecznie prosimy o jej poparcie poprzez przesłanie krótkiej informacji na adres: zb@eco.pl do dnia 28.09.2012. W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem kampanii Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”:

Andrzej Żwawa

-mail:  zb@eco.pl

Wystawa Grzybów w Osrodku Edukacyjnym BPN

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego zaprasza na

ekspozycję edukacyjną wybranych owocników grzybów

specjalnie dla młodzieży z placówek oświatowych Euroregionu Puszczy Białowieskiej

14 września – 9.00 – 15.00

Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce

duża ekspozycja żywych owocników grzybów

15 – 17 września 2012

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej BPNplakat wydarzenia

Uwolnij z ERP Polska elektrośmieci i daj im drugie życie.

W dniach 1-2 września na terenie Centrum Handlowego Ursynów, Europejska Platforma Recyklingu będzie zachęcać mieszkańców Warszawy do specjalnego traktowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, nie wyrzucania do pojemników na odpady komunalne a przynoszenia do wyznaczonych miejsc, w tym do punktów zbierania organizowanych przez ERP Polska w tym dniu w Realu na warszawskim Ursynowie. W zamian Warszawiacy dostaną pyszne owoce, a najmłodsi kolorowanki i książeczki z grą edukacyjną, które w przyjazny sposób będą edukować o potrzebie odzysku i recyklingu.   

Europejska Platforma Recyklingu uruchomi w dniu 1 września prawdziwe miasteczko edukacyjne. Można będzie przez zabawę nauczyć się dlaczego trzeba oddawać zużyty sprzęt elektryczny do recyklingu i co z nim się dzieje w specjalnych zakładach przetwarzania. Dla lubiących puzzle, czekać będzie kilka rodzajów puzzli poświęconych elektrośmieciom. Najmłodsi będą mogli wspólnie z animatorkami pokolorować kolorowanki i lepić
z plasteliny Elektrorobota dbającego o środowisko naturalne.
Firma Remondis, odpowiedzialna za odbiór zużytego sprzętu, przygotuje stanowisko do samodzielnego demontażu komputerów. Każdy na pożegnanie otrzyma balony z hasłem edukacyjnym przypominającym o konieczności odpowiedniej segregacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Serdecznie zapraszamy w dniach 1-2 września od godziny 10 do 18. Gwarantujemy dobrą zabawę i ciekawe nagrody.

Rio + 20

Dziś oficjalnie rozpoczyna się w Rio de Janeiro konferencja ONZ poświęcona zrównoważonemu rozwojowi, zwana w skrócie Rio +20.

Hasłem tego ważnego wydarzenia jest Zielona Ekonomia. Ciekawy artykuł na ten temat można przeczytać na stronach Polskiej Zielonej Sieci http://www.ekonsument.pl

 Warto zajrzeć  na oficjalne Strony Rio +20 http://www.uncsd2012.org

Edukaczjne filmy Żyj ekologicznie!,

Stowarzyszenie Proelologiczne Słupia w ramach projektu Żyj ekologicznie!, przygotował 10 odcinków filmów wideo z zakresu edukacji ekologicznej:

Odcinek 1 – przyroda

Odcinek 2 – powietrze

Odcinek 3 – woda

Odcinek 4 – energia

Odcinek 5 – gleba

Odcinek 6 – odpady

Odcinek 7 – hałas

Odcinek 8 – promieniowanie

Odcinek 9 – zieleń miejska

Odcinek 10 – dobre praktyki

Celem każdego odcinka jest przekazanie widzom podstawowej wiedzy o elementach środowiska i jego ochronie w sposób przystępny, interesujący, instynktownie przyswajalny. Emisja odbyła się w lokalnej telewizji TV Słupsk w sieci Vectra, a obecnie wszystkie one znajdują się na stronie projektu: www.zyj-ekologicznie.pl.

Projekt został dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

„Zielona gospodarka w drodze do zrównoważonego rozwoju-polskie stanowisko na Szczyt Ziemi Rio+

Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock działające pod egidą Instytutu Narodów Zjednoczonych ds. Badań i Szkoleń UNITAR oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP ma zaszczyt serdecznie zaprosić na konferencję

„Zielona gospodarka w drodze do zrównoważonego rozwoju-polskie stanowisko na Szczyt Ziemi Rio+20”

Konferencja odbędzie się w dn. 24 maja 2012 r. o godz. 10.00 w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym, Hotel Herman w Płocku, ul. Sienkiewicza 30.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Współorganizatorem konferencji jest Ministerstwo Środowiska RP, Miasto Płock, Związek Miast Polskich  a także z Instytut ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR.

 

Więcej wiadomości na stronie http://cifalplock.eu

II Zlot Ptaków Polskich w Goniądzu nad Biebrzą

W dniu . 18-20 maja 2012 odbędzie się wyjątkowa impreza dla wszystkich miłośników przyrody i ptaków. Poza obcowaniem z wyjątkową przyrodą czekają inne atrakcje. W programie przewidziane są wyprawy terenowe, pokazy filmów przyrodniczych, koncerty plenerowe, kiermasz rękodzieła i wiele innych.

Szczegóły programu oraz więcej informacji znajdują się  na stronie:

www.zlot.ptakipolskie.pl

Segregujesz-Zyskujesz

Z okazji III Ogólnopolskiego Dnia Recyklingu 25 kwietnia b.r. o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie Fundacja Ekologiczna ARKA organizuje happening „Segregujesz-Zyskujesz!".

W happeningu wezmą  udział uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego z Warszawy. Partnerem akcji jest firma REMONDIS.

Podczas happeningu zostanie zmontowana specjalna konstrukcja o wymiarach 3x3x1,5 m do środka której przymocowany zostanie wielki balon (średnica 2 m) z nadrukiem kuli ziemskiej.

Happening będzie polegał na zasypaniu Ziemi (balonu) śmieciami. Do tego firma REMONDIS dostarczy przygotowane czyste surowce tj.: makulaturę, plastik i aluminium (przygotowane do recyklingu). Następnie wspólnie z dziećmi i przechodniami śmieci zostaną posegregowane i wrzucone do kolorowych kontenerów.

W naszym happeningu chodzi o edukację ekologiczną społeczeństwa. Uświadamiamy, że śmieci niszczą Ziemię, ale jak je posegregujemy to mogą stać się cennymi surowcami wtórnymi – mówi Szymon Kułakowski, Fundacja Ekologiczna ARKA.

 Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz - prezes, Fundacja Ekologiczna ARKA, (+48) 609 267 020

Szymon Kułakowski - koordynator, Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 504 024 377

„Wrzuć butelkę PET do wyższego obiegu”.

 

Zachęcamy do udziału w organizowanym przez Białowieski Park Narodowy konkursie pod hasłem „Wrzuć butelkę PET do wyższego obiegu”.

Plastikowe butelki są wszechobecne w naszym życiu. Korzystamy z nich chętnie, jednak nie zastanawiamy się, co dzieje się z butelką, gdy już ją opróżnimy i wyrzucimy do kosza. A może warto uruchomić wyobraźnię i nadać plastikowej butelce nowe przeznaczenia i zastosowania?

Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach tematycznych:

 • biżuteria – kategoria A,
 • przedmioty użytkowe – kategoria B,
 • ozdoby wnętrz – kategoria C.

Informacje o konkursie są dostępne na stronie :

http://bpn.com.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Światowy Dzień Wody

W dniu dzisiejszym na całym świecie obchodzony jest Światowego Dzień Wody. Tegoroczne święto odbywa się pod hasłem

“Woda i bezpieczeństwo żywnościowe”, które ma uświadomić jak dużą część wszelkich pokarmów stanowi woda. W obchody Światowego Dnia Wody włączyła się również założona przez firmę ROCA Fundacja We Are Water.

Specjalnie na tę okazję Fundacja We Are Water przygotowała kampanię, której celem jest nagłośnienie tematu tegorocznego święta. Hasło przyświecające kampanii to „Jemy więcej wody niż pijemy”. Fundacja przygotowała wyjątkową aplikację na smartfony, udostępnioną użytkownikom za symboliczną kwotę 0,79 euro. Daje ona dostęp do bazy przepisów kulinarnych z całego świata. Przy każdym z nich można znaleźć informację na temat ilości wody, potrzebnej do produkcji składników tej potrawy.  

Większa ilość informacji na temat tegorocznego Dnia Wody w za³±czniku.

Jak edukować i informować o energetyce przyjaznej środowisku - czy edukacja i oświata w Polsce spros

Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprasza na konferencję podsumowującą realizację projektu „Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat”: „Jak edukować i informować o energetyce przyjaznej środowisku - czy edukacja i oświata w Polsce sprostają wymogom niskoemisyjnej gospodarki”

Konferencja odbędzie się 23 marca w Warszawie w siedzibie Instytutu Kształcenia EKO-TUR. Więcej informacji w zaproszeniu

Współczesne wyzwania edukacji ekologicznej w Polsce

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zaprasza do udziału w konferencji  „Współczesne wyzwania edukacji ekologicznej w Polsce”.

Konferencja skierowana jest do nauczycieli i metodyków i ma następujące cele:

 • analiza i weryfikacja celów, zadań i założeń edukacji ekologicznej,
 • ocena jakości, skuteczności i atrakcyjności edukacji ekologicznej w edukacji w Polsce,
 • analiza możliwości realizacji edukacji ekologicznej wysokiej jakości w realiach pracy szkoły w ujęciu programowym, metodycznym, organizacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem spójności edukacji z życiem szkoły i uwarunkowaniami lokalnymi,
 • wymiana dobrych praktyk w zakresie edukacji ekologicznej w celu podniesienia atrakcyjności, skuteczności i spójności EE.
 • ·promocja nowatorskich metod edukacji ekologicznej sprzyjających kształtowaniu postaw prośrodowiskowych.

Konferencja odbędzie się 25-27 maja w Warszawie, a uczestnictwo w konferencji jest nieodpłatne. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym jest patronem tego wydarzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

Konferencja: Zrównoważony rozwój w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży

Polsko- niemiecka Współpraca Młodzieży zaprasza na konferencję "Żyć Europą. Zrównoważony rozwój w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży". Konferencja odbędzie się od 21 do 23 marca 2012 roku w Loccum koło Hanoweru (Dolna Saksonia) i jest zorganizowana przy współpracy z Ewangelicką Akademią w Loccum.

W trakcie konferencji uczestnicy będą dyskutować, w jaki sposób moglibyśmy bardziej włączyć tematy zrównoważonego rozwoju - począwszy od oszczędzania energii przez zrównoważoną konsumpcję po ochronę klimatu - w obszar pedagogiki porozumienia polsko-niemieckiego.

Więcej informacji na stronach organizacji: http://www.pnwm.org/c2,o_nas.html

 

Revolution - Evolution - Change Transitions in the 21st century's societies

Zapraszamy nauczycieli i studentów oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w internetowej, międzynarodowej  konferencji “Agenda 21 NOW”, która odbędzie się 11 marca 2012.

To unikalna szansa, aby wspólnie z innymi osobami z 50 krajów, wypracować i przedstawić swoje stanowisko na nadchodzącym Szczycie Ziemi. Aby wziąć udział w konferencji wystarczy się zarejestrować. Konferencja będzie odbywać się w języku angielskim.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie http://www.agenda21now.org.

Energetyczny piknik w Jarocinie

W sobotę 14 maja o godzinie 11.00 odbędzie się piknik naukowy w Jarocinie pod hasłem Energia, Energetyka, Oświetlenie przyjazne środowisku. Podczas pikniku zostaną przyznane nagrody szkołom, które zwyciężyły w ogólnopolskim ekologicznym konkursie dla młodzieży „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę”. Dodatkowo uczestnicy pikniku będą mogli porozmawiać z ekspertami oraz wziąć udział w pokazach edukacyjnych, wystawach, quizach, konkursach oraz grach i zabawach, specjalnie przygotowanych na tę okazję. Organizatorami pikniku są: szkoła, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie (Gimnazjum nr 1 w Jarocinie), Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Philips Polska.

Konkurs „Wiedza o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) oświetli Twoją szkołę” miał charakter ogólnopolski. Wzięło w nim udział 51 szkół gimnazjalnych. Celem projektu, w ramach którego został zorganizowany konkurs, było propagowanie wiedzy o sposobach oszczędzania energii
i wykorzystywania jej ze źródeł odnawialnych. „Konkurs jest wspaniałą okazją, aby promować wśród uczniów ideę oszczędzania energii. Staramy się uczyć gimnazjalistów poprzez zabawę. Najlepszym sposobem na wychowanie pokolenia, które będzie świadome ekologicznie, jest rozpoczęcie edukacji już na poziomie szkolnym” – powiedziała doradca metodyczny gimnazjum mgr Anna Woźniak. Przeprowadzone w ramach projektu akcje, w tym konkurs „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę” promują energetykę przyjazną środowisku i pokazują uczniom jak oszczędzać energię.
Projekt uzyskał honorowy patronat Ministerstwa Środowiska.

 

W ramach konkursu uczniowie opracowywali audyt oświetleniowy szkoły, wykonali pomiary
i przeprowadzili inwentaryzację systemu oświetlenia, aby na tej podstawie przygotować propozycję poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w badanych pomieszczeniach szkolnych. Uczestnicy konkursu zostali wyposażeni w materiały edukacyjne i sprzęt pomiarowy. Przedmiotem konkursu podlegającym ocenie była: prezentacja multimedialna nt. energetyki przyjaznej środowisku, plakat promujący wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywność energetyczną, zestaw poprawnie wykonanych badań i pomiarów wraz z propozycją poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w szkole oraz udokumentowane działania promocyjne przeprowadzone lokalnie przez szkołę.

 

Konkurs wygrało Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Jarocinie. Zwycięska szkoła otrzyma energooszczędny i poprawiający efektywność procesu kształcenia system SchoolVision dla jednej klasy. Nagroda została ufundowana przez firmę Philips. Drugie miejsce przypadło w udziale Gimnazjum nr 2 w ZSO nr 5 w Zabrzu. W konkursie wyróżniono też za specjalną wartość artystyczną pracę nadesłaną przez Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie. Oprócz głównej nagrody członkowie zwycięskiej drużyny otrzymają aparaty cyfrowe, a ich opiekun odbiornik GPS.  

 

Konkurujące ze sobą szkoły reprezentowały zespoły składające się z maksimum 30 uczniów. Konkurs składał się z pięciu etapów. Rozpoczął się 30 września 2010 roku, zakończył zaś w marcu 2011 roku. Konkurs był dla uczniów okazją do zdobycia wiedzy, a także praktycznych umiejętności. Prace gimnazjalistów oceniało jury w składzie: dr Krzysztof Markowicz (geofizyk Wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), mgr inż. Bogdan Ślęk – przedstawiciel firmy Philips, mgr Anna Woźniak - doradca metodyczny gimnazjum oraz Magdalena Machinko-Nagrabecka - Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej UNEP/GRID-Warszawa.

 

Organizatorem konkursu jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, będący jednym z ośrodków sieci GRID stworzonej w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. Partnerem konkursu jest firma Philips Lighting Poland S.A., która jest także fundatorem głównej nagrody w konkursie. Konkurs został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jest organizowany w ramach powołanego przez Ministerstwo Środowiska, Partnerstwa dla Klimatu. Konkurs „Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę” zyskał też patronat medialny portalu „Zielona lekcja” oraz miesięcznika „Czysta energia”.  

 

Dodatkowych informacji udziela:

 

Krzysztof Kouyoumdjian

 

Corporate Communication Manager Philips Polska

 

Al. Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa

tel:  +48 22 571 00 74

kom. +48 607 790 384

 

e-mail: krzysztof.kouyoumdjian@philips.com

 

konferencję i warsztaty metodyczne poświęcone nowemu środkowi dydaktycznemu: filmy z serii „D

Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli, konsultantów, doradców metodycznych biologii i geografii oraz edukatorów z ośrodków edukacji przyrodniczej na konferencję i warsztaty metodyczne poświęcone nowemu środkowi dydaktycznemu:

Filmy z serii „Dzika Polska. Lasy pełne życia” środkiem dydaktycznym ułatwiającym realizację nowej podstawy programowej.

Miejsce:  WCIES - Warszawa, ul. Hoża 88, sala konferencyjna (III piętro)

Termin: 8 kwietnia (piątek) – godz. 9.00-13.30 (konferencja) oraz 14.00 – 17.00  (warsztaty metodyczne

Udział w konferencji  i warsztatach metodycznych jest bezpłatny.

Uczestnicy konferencji i  warsztatów otrzymają potwierdzenie uczestnictwa i materiały edukacyjne w tym płytę CD  z filmami, scenariuszami zajęć i kartami pracy. Konsultanci i doradcy metodyczni otrzymają po pakiecie płyt (10 szt.) do przeprowadzenia własnego szkolenia. Będzie możliwość nabycia w cenach promocyjnych  książek  wydawnictwa Multico  z autografami  występujących podczas konferencji autorów

 Kontakt Elżbieta Zalewska: elzbieta.zalewska@wcies.edu.pl

Zamień baterie i elektroodpadki na wiosenne bratki

Nie masz co zrobić ze starym radiem? Zepsute roboty kuchenne i odkurzacze zalegają w piwnicy? Stare baterie zaśmiecają szuflady? Odwiedź nas 2 kwietnia na BioBazarze na terenie starej fabryki Norblin w Warszawie.
Pierwszych 150 osób, które odwiedzą nas otrzyma piękne sadzonki kwiatów-bratków. Pozostałe osoby również nie wyjdą z pustymi siatkami - napełnimy je ekologicznymi jabłuszkami. 2 kwietnia startujemy od godziny 8 do godziny 17.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca wszyscy warszawiacy mają możliwość bezpłatnie oddać niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Organizatorem zbiórki jest Europejska Platforma Recyklingu - ERP Polska, która zebrane baterie oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny przekazuje do audytowanych instalacji przetwarzania w celu odzyskania z nich wartościowych surowców
2 kwietnia za każdą sztukę takiego sprzętu lub 10 sztuk zużytych baterii, pierwsze 150 osób otrzyma od nas sadzonki kolorowych bratków. Pozostałe osoby tradycyjnie już otrzymają soczyste jabłuszka z ekologicznych upraw.
Warto pojawić się na BioBazarze. To miejsce w którym można w konkretny, praktyczny sposób dokonać wyboru zdrowego i zrównoważonego stylu życia poprzez zakupy zdrowej i smacznej ekologicznej żywności. Istotnym elementem tego stylu życia jest właściwe zagospodarowanie baterii i sprzętu elektrycznego.
BioBazar, strona Biobazaru, ul. Żelazna 51/53 (dawna Fabryka Norblin), Warszawa.
Zapraszamy w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Ziemia na rozdrożu: energia, klimat, gospodarka, społeczeństwo

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie we współpracy z British Council zapraszają wszystkich zainteresowanych nauczycieli na bezpłatne seminarium:

Ziemia na rozdrożu: energia, klimat, gospodarka, społeczeństwo

 Problematyka szkolenia:

I. Zmiany klimatu –  przejawy i  ich konsekwencje.

II. Świat na krawędzi – kryzys zasobów, środowiska, żywnościowy i gospodarczy.

III. Rozwój zrównoważony – szansą dla obecnych i przyszłych pokoleń

 

Prowadzący szkolenie:

mgr Marcin Popkiewicz, redaktor portalu www.ziemianarozdrozu.pl

dr Ewa Pyłka-Gutowska, nauczyciel konsultant MSCDN

 Miejsce zajęć: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Warszawa, ul. Solec 57  (wejście od ul. Wilanowskiej), sala 18, I piętro

 Terminy i godziny zajęć:   23 i 24 marca 2011 r.,  w godz. 15.00-18.00

 Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenia uczestnictwa oraz materiały edukacyjne

 Zgłoszenie na szkolenie prosimy przesyłać w formie pisemnej na karcie zgłoszeń dostępnej na stronie internetowej: www.warszawa.mscdn.edu.pl  lub w wygodnej dla siebie formie:

-  listownie na adres: MSCDN, ul. Solec 57, 00 – 424 Warszawa

-  najlepiej e-mailem: ewa.pylka@mscdn.edu.pl

-  faxem: (0-22) 625-65-86 lub (0-22) 628-55- 91

-  telefon służbowy: (0-22) 629-60-21 w.115 lub komórkowy: 695-662-491( w godz.10-15)

Ekologia w Obiektywie - zaproszenie na konkurs fotograficzny

Ruszyła właśnie 11. edycja konkursu Ekologia w Obiektywie, organizowanego przez firmę Bayer we współpracy z UNEP. Tegorocznym tematem zmagań fotografów jest "Życie w lasach", bowiem rok 2011 został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Do zmagań konkursowych mogą stanąć wszyscy miłośnicy fotografii -profesjonaliści i amatorzy. Jak co roku technika zdjęcia jest dowolna -można przesyłać fotografie wykonane cyfrowymi aparatami kompaktowymi,lustrzankami, telefonami komórkowymi, a także zdjęcia przetworzone cyfrowo i - uwaga, nowość - w technice 3D i makro! Zasada jest jedna - wszystko musi się odbywać w sposób przyjazny środowisku naturalnemu, czyli być przesłane poprzez e-mail, eliminując zbędne wykorzystanie papieru. Zdjęcia należy kierować na konkurs za pomocą strony www.ekologiawobiektywie.pl. Na stronie znaleźć można wiele użytecznych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz wskazówek, jak żyć w poszanowaniu środowiska naturalnego Konkurs "Ekologia w Obiektywie" kierowany jest do młodzieży w wieku 12 – 17 lat oraz do dorosłych profesjonalistów i amatorów. Organizatorzy czekają na zdjęcia wykonywane aparatem fotograficznym, z telefonu komórkowego, przetworzone cyfrowo albo - co jest nowością - wykonane w technologii 3D bądź makro. Wszystkie prace powinny zostać przesłane przez uczestników w terminie od 7 marca do 8 maja br. Uczestnicy dorośli mogą przesłać 8 zdjęć,osoby niepełnoletnie - 6. Do wygrania cenne nagrody. Dla najaktywniejszych internautów, którzy będą komentować, oceniać i brać udział w aktywnościach na stronie też przewidziano nagrody. Będą to branżowe publikacje wydawnictwa Galaktyka oraz prenumeraty magazynu Digital Foto Video. Partner konkursu: miesięcznik Digital Foto Video. Patronat merytoryczny: UNEP/GRID-Warszawa. Patroni medialni: fotopolis.pl, konkursykreatywne.pl,Galaktyka, Świat Nauki, Wiedza i Życie, zielonalekcja.pl. Szczegóły na www.ekologiawobiektywie.pl Kontakt: Monika Lechowska, telefon: + 48 22 572 35 16 E-mail: monika.lechowska@bayer.com

Zaproszenie do udziału w konkursie fotograficznym „Drzewa sercem malowane”

Konkurs adresowany jest do wszystkich, którzy dostrzegą piękno i wagę otaczających nas drzew: towarzyszy pierwszych randek, cichych powierników; sadów i lasów, drzew przydrożnych czy rosnących w ogrodzie. Spośród nadesłanych zdjęć jury wybierze te, które najlepiej pokażą drzewa ważne w Państwa życiu, albo te spotkane przypadkiem.

W konkursie nie gra roli profesjonalny sprzęt, natomiast dobry pomysł i wrażliwość będzie wysoko oceniana. Aby rozszerzyć możliwości fotografowania i liczbę uczestników, do konkursu będzie można przystąpić aż do 31.03.2011 r. Prosimy zaznajomić się ze szczegółowym regulaminem konkursu, który przedstawiamy w załączeniu.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Bioróżnorodność – poznaj by zachować” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Konkurs został objęty patronatem przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Szczegółowy regulamin oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej http://www.ciee-gda.pl/?dzial=konkursy&strona=17

ERP Polska otwiera stały punkt zbiórki ZSEE i zużytych baterii

  Wymień baterie i telewizory na przetwory!     Nie masz co zrobić ze starym radiem? Zepsute roboty kuchenne i odkurzacze zalegają w piwnicy? Stare baterie zaśmiecają szuflady? Odwiedź nas w każdą pierwszą sobotę miesiąca na BioBazarze na terenie starej fabryki Norblin. Startujemy 5 lutego i wymieniamy w punkcie odbioru zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i zużyte baterie na pyszne przetwory owocowo-warzywne.   W każdą pierwszą sobotę miesiąca począwszy od 5 lutego wszyscy warszawiacy będą mogli bezpłatnie oddać niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. 5 lutego za każdą sztukę takiego sprzętu lub 10 szt. zużytych baterii  odwiedzający nas otrzymają słoik dżemu, konfitur albo pikli, wytwarzanych według tradycyjnych receptur przez Fundację Domy Wspólnoty Chleb Życia.   Warto pojawić się na BioBazarze. To miejsce unikatowe dla mieszkańców, rolników i turystów! Miejsce zdrowych zakupów, wyborne dla fanów kuchni i gotowania, ekologicznej żywności i zdrowego i zrównoważonego stylu życia.   BioBazar, www.biobazar.pl, ul. Żelazna 51/53 (dawna Fabryka Nroblin)   Zapraszamy w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Startujemy 5 lutego od godz. 8-17.  

Zapraszamy szkoły do konkursu

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

„DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”

 

W marcu rusza trzecia ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego Europejskiej Platformy Recyclingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego
i Elektronicznego S.A oraz ERP Batteries Poland Sp. z o.o.  Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

Celem konkursu  edukacyjnego „Drugie życie elektrośmieci” jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie zbiórki tego sprzętu.

 

Uczniowie biorący udział w konkursie będą osiągać ten cel w trakcie ogólnopolskiej rywalizacji szkolnych zespołów poprzez:  zdobywanie wiedzy nt. zasad postępowania ze ZSEE i zużytymi bateriami; aktywizację i mobilizowanie do podejmowania właściwych i odpowiedzialnych działań z ZSEE i bateriami, szkolnej i lokalnej społeczności; nawiązywanie efektywnej współpracy z organizacjami i instytucjami odpowiedzialnymi w ich miejscowości za zbiórkę tych surowców oraz promocję zbiórki.

 

Uczestnictwo w konkursie daje możliwość prowadzenia aktywnej edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju, podejmującej tematykę istotnych problemów cywilizacji XXI wieku.

 

Proponowany konkurs spełnia również kryteria udziału uczniów w projekcie edukacyjnym zgodnie najnowszym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i  promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dziennik Ustaw nr 156, poz.1046 § 21a ust.1-10) wprowadzające przepisy obligujące uczniów gimnazjów do realizacji zespołowego  projektu edukacyjnego.

 

Konkurs trwać będzie od 1 marca do 20 maja 2011 r. Zwieńczeniem konkursu będzie uroczysta Gala, na której zostaną rozdane, jak zawsze, cenne nagrody dla najlepszych zespołów szkolnych. Gala odbędzie się 10 czerwca w Warszawie
w Centrum Nauki Kopernik.

 

Więcej informacji na temat konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne będą na stronach http://www.drugiezycieelektrosmieci.pl od 5 lutego 2011 r.

 

Koordynatorem konkursu będzie Fundacja Zielony Horyzont www.zielonyhoryzont.org.pl

 

 

 

Oddaj choinkę po świętach

Od 2 stycznia do 6 lutego 2011 roku w katowickim sklepie IKEA będzie można bezpłatnie zostawić żywą, poświąteczną choinkę. Drzewka zostaną zutylizowane i przerobione na biomasę.

Zebrane choinki zostaną przerobione na biomasę i sprzedane producentom energii.
Zebrane choinki zostaną przerobione na biomasę i sprzedane producentom energii.

Dochód ze sprzedaży surowca zostanie przeznaczony na zakup młodych drzewek, które zostaną posadzone przez dzieci i młodzież ze śląskich szkół wiosną, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi.

To już 3 edycja realizowanej od 2008 roku kampanii, której celem jest uświadomienie społeczeństwu roli odnawialnych źródeł energii i upowszechnienie zwyczaju poświątecznej utylizacji choinek. W poprzednich latach zebrano ponad 600 drzewek.

- Jedna trzecia Polaków każdego roku kupuje żywą choinkę – mówi Jarosław Rak, Prezes Poli Trade Polska – Wszyscy widzimy jak po świętach masowo są one wyrzucane na śmietnik. Jako producent biomasy postanowiliśmy coś z tym zrobić. Z jednej strony pomagamy zamienić je na ekologiczną energię, a z drugiej sami organizujemy sadzenie nowych drzewek, dodaje Rak.

Zebrane choinki zostaną przerobione na biomasę i sprzedane producentom energii (elektrownie itp.). Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na nowe sadzonki, które trafią do ziemi dzięki zaangażowaniu młodzieży szkolnej z województwa śląskiego. Dzieci i młodzież zasadzą drzewka podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia każdego roku. 

W tym roku, współorganizatorem akcji jest IKEA Katowice, która zajmie się zbiórką choinek na terenie sklepu. Drzewka można przywozić do IKEA od 2 stycznia do 6 lutego w godzinach otwarcia sklepu. Choinkę należy dostarczyć do oznaczonego punktu przy Ekodomku wewnątrz IKEA w Katowicach.

- Chętnie włączamy się w inicjatywy proekologiczne – mówi Gabriel Gdula z działu Marketingu IKEA Katowice – Będziemy zachęcać naszych klientów aby nie wyrzucali drzewek, tylko przywozili je do nas do sklepu, dodaje.

Poza IKEA Katowice, choinki będzie można oddawać także bezpośrednio do firmy Poli Trade Polska w Katowicach przy ul. Kołodzieja 2.
Organizatorami akcji są producent biomasy, firma Poli Trade Polska z Katowic oraz IKEA Katowice.

Więcej informacji na temat akcji: www.choinkidolasu.pl
 

Najserdeczniejsze życzenia

Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, a w jego trakcie wielu ciekawych obserwacji przyrodniczych życzy

życzy Zespół Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym

Dżem z antonówki za baterie i lodówki.

Nie masz co zrobić ze starym radiem? Zepsute roboty kuchenne i odkurzacze zalegają w piwnicy? Stare baterie zaśmiecają szuflady? Przyjdź 11 i 12 grudnia do SOHO FACTORY i wymień w punkcie Europejskiej Platformy Recyklingu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i zużyte baterie na pyszne przetwory owocowo-warzywne.

W drugi weekend grudnia uczestnicy imprezy PRZETWORY będą mogli bezpłatnie oddać niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Za każdą sztukę takiego sprzętu lub 10 szt. zużytych baterii otrzymają słoik dżemu, konfitur albo pikli, wytwarzanych według tradycyjnych receptur przez Fundację Domy Wspólnoty Chleb Życia To świetny pomysł na świąteczny upominek.

A to nie jedyna atrakcja, jaką w ramach tej, coraz bardziej popularnej imprezy, przygotowały Europejska Platforma Recyklingu (ERP Polska) wraz z Fundacją Zielony Horyzont.

Najmłodsi będą mieli okazję zabawić się w eko-detektywów i prześledzić skomplikowany życiorys komputera, a także odkryć, co znajduje się w magicznych kuferkach. Najlepsi zostaną nagrodzeni ciekawymi książkami wydawnictwa MULTICO.

Poprzez zabawę i uczestnictwo we wciągających grach, dzieci już od najmłodszych lat będą uczyć się troski o środowisko naturalne oraz odpowiedzialnego stylu życia. To ważne tematy, które nie muszą być nudne. Przekazana w sposób interesujący wiedza, jak postępować z odpadami, zaowocuje w przyszłości świadomą postawą konsumencką.

Dorośli przekonają się, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie trafiając na śmietniki lub wprost do lasu i przydrożnych rowów zatruwają środowisko i nas ludzi, a przecież to cenny surowiec wtórny i wyrzucanie go jest zwykłym marnotrawstwem.

To już piąta edycja PRZETWORóW. Ideą tego wydarzenia jest design, który respektuje ekologię, szanuje środowisko naturalne, połączony z recyclingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem materiałów. To również pomysł na styl życia i obchodzenie Bożego Narodzenia – zamiast kupowania kolejnych, często nikomu niepotrzebnych rzeczy, wspólna zabawa i twórcze wykorzystanie tego, co już mamy.

Warto pojawić się na PRZETWORACH. To spotkanie ludzi nie tylko kreatywnych ale też tych, którym sprawy przyrody i ekologii nie są obce i nie poddają się trendom masowej konsumpcji.

 

PRZETWORY 5 REZYDENCJA TWóRCZEGO RECYCLINGU

SOHO FACTORY, ul. Mińska 25, Warszawa

Dla publiczności  PRZETWORY 5 otwierają się w sobotę (11.12) od 15.00 do 20.00 i w niedzielę (12.12) od 12.00 do 19.00.

wstęp 5 zł.

www.przetworydesign.com

 

ERP Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA jest organizacją założoną przez producentów sprzętu w celu zorganizowania zbiórki i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

ERP Batteries Poland jest firmą organizującą zbiórkę i recykling zużytych baterii i akumulatorów.

Fundacja Zielony Horyzont powstała z pasji. Do środowiska i do edukacji. Osoby ją tworzące dzielą się wiedzą i doświadczeniem, poszerzają horyzonty, otwierają myślenie na ekologię, zmieniają zachowania na odpowiedzialne i świadome

 

 

 

2010-Międzynarodowy Rok Różnorodności Biologicznej

29 listopada 2010r (poniedziałek), w godz. 15.30-19.00 odbędzie się konferencja organizowana przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli: 2010-Międzynarodowy rok różnorodności biologicznej.

Serdecznie zapraszamy nauczycieli  przyrody, biologii, geografii. Szczegóły tutaj.

Zgłoś Twoje drzewo, będzie głosować cała Polska!

Gdynia, Toruń, Warszawa, Kudypy i Czeladź to miejsca skąd nadesłano pierwsze zgłoszenia na ogólnopolski konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja.

 

Zgłoszenie z Gdyni to potężny buk w dzielnicy Działki Leśne w rejonie ul. Olsztyńskiej. „Drzewo

jest ciągle zagrożone działalnością człowieka, ponadto fakt jego ocalenia w ciągu burzliwej historii miasta jest prawie cudem” - napisał w uzasadnieniu  Dariusz Przekwas, mieszkaniec Gdyni. Wiadomości o kasztanowcu Jeżyku, którego dzieje splatają się z ponad 100-letnią historią Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu nadesłały: Małgorzata Łukaszewska i Elżbieta Komassa.  Piszą:  „Pod nim odbywały się wszystkie szkolne uroczystości. Na jego tle fotografowały się klasy, które opuszczały mury szkolne. Był świadkiem ważnych wydarzeń, ale też codziennych trosk uczniów tej szkoły. Pod nim czekały mamy na swoje pociechy wracające z lekcji, pod nim umawiali się uczniowie na wspólne zabawy, z jego brązowych owoców dzieci robiły „kasztanowe ludki”, dla nauczycieli był wdzięcznym tematem poglądowych lekcji. Wrósł w tradycję naszej szkoły.” Pierwsze zgłoszenie z Górnego Śląska nadesłała Elżbieta Wyderka nauczycielka Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi. To dąb z parku przy ul. 21 Listopada.

 

Topolę osikę z Osiedla Gołąbki w Warszawie zgłosił Zespół Szkół nr 80. „Topola około pół wieku wita i żegna uczniów, ponieważ rośnie obok furtki szkolnej. Uczniowie z Klubu Eko co roku mierzą jej obwód w pierśnicy, aby zgłosić ją jako pomnik przyrody do Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy” - informuje Irena Jarzębak,  nauczycielka przyrody. Osiedle Gołąbki związane jest z osobą premiera RP Władysława Grabskiego, który zainicjował jego budowę. Z ulicznym oświetleniem, kanalizacją, wodociągami, miejscami do rekreacji miało tonąć w zieleni. Dzisiaj mieszkańcy mają wszystkie te zamierzenia, oprócz tramwaju...

 

Drzewo wpisane w 750- letnią historię Warmii I Mazur – sosnę pospolitą z Leśnego Arboretum Warmii i Mazur – zgłasza Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”. Sosnę posadzono w czasach gdy Warmia stanowiła integralną część Państwa Polskiego w okresie przedrozbiorowym. W swojej młodości drzewo rosło za czasów rządów na Warmii Biskupa Ignacego Krasickiego. Przeżyło okres zaborów, wojen, różnych kataklizmów jakie dotykały lasy Warmii. Teraz jest symbolem pięknej znanej w świecie i Europie ze swej jakości sosny zwanej sosną taborską.

 

Klub Gaja czeka na kolejne zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku. To propozycja, podobnie jak program Święto Drzewa Klubu Gaja, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.  Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w lipcu 2011 r.

 

Regulamin konkursu: http://www.klubgaja.pl/_pliki/drzewo_roku_regulamin.pdf

Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2010 r.

 

Darwin Scholarship Programme

Zapraszamy młodych naukowców do ubiegania się o uczestniczenie w kursie Monitoring and Communicating Biodiversity organizowanym w ramach Annual Darwin Scholarship Programme   przez angielską organizację: Field Studies Council. Kurs odbędzie się  w terminie 26 sierpnia  – 5 września 2011r. w  Preston Montford Field Centre, Shrewsbury, Angila.
Koszty szkolenia oraz zakwaterowania pokrywane są przez organizatorów.
Szczegóły znajdą Państwo w załączniku 1 oraz w załączniku 2.

Zaproszenie na seminarium ...

Sekretariat Europejski ICLEI - Local Governments for 
Sustainability mam przyjemność zaprosić Państwa na seminarium
"Informed Cities. Ocena wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju na
poziomie lokalnym", które odbędzie się 21 października 2010 roku w
Katowicach
.

Seminarium jest jednym z serii 12 spotkań organizowanych w całej Europie
w ramach projektu Informed Cities, którego celem jest zbliżenie środowisk akademickich i
samorządowych we wspólnych działaniach na rzecz lepszego zarządzania zrównoważonym
rozwojem na poziomie lokalnym.

Udział w seminarium jest bezpłatny, istnieje także możliwość
dofinansowania kosztów podróży.

Więcej informacji znajdą Państwo w załączonym zaproszeniu oraz na stronie
http://informed-cities.iclei-europe.org/index.php?id=7595

Dziś DZIEŃ NAUCZYCIELA

W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym,


DNIU NAUCZYCIELA


portal EKOEDU

chciałby złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i edukatorom.

Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych na drodze do

Zrównoważonego Rozwoju oraz zadowolenia z uczniów!

Recykling daje owoce

W piątek, 17 września przed Klubokawiarnią Warszawa Powiśle odbędzie się akcja „Recykling daje owoce”. W zamian za surowce wtórne wręczane będą „zdrowe zielone prezenty”.

Aby 
otrzymać kilogram jabłek, należy przynieść 10 kubeczków lub butelek 
plastikowych. / Fot. Magdalena Glanowska, www.sxc.hu
Aby otrzymać kilogram jabłek, należy przynieść 10 kubeczków lub butelek plastikowych. / Fot. Magdalena Glanowska, www.sxc.hu

Już w najbliższy piątek mieszkańcy Warszawiacy będą mogli zamienić np. zużyte świetlówki na gruszki, butelki plastikowe na jabłka a makulaturę na śliwki. Akcja „Recykling daje owoce” jest organizowana po raz pierwszy. Organizatorzy tego wydarzenia chcą uświadomić mieszkańcom stolicy, że dbając o środowisko naturalne dbamy także o nasze zdrowie. Celem imprezy jest szerzenie świadomości ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i promocja idei recyklingu.

Zebrane w trakcie akcji odpady zostaną poddane recyklingowi. Dzięki czemu materiały w nich zawarte ulegną powtórnemu przetworzeniu. Więcej odzyskiwanych odpadów surowcowych przeznaczonych do recyklingu, oznacza mniej zdeponowanych odpadów na składowiskach. Ponadto, selektywna zbiórka odpadów umożliwia odzyskanie i ponowne wykorzystanie wielu cennych surowców  wtórnych. Odpowiednie postępowanie z odpadami to korzyści nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia.

Aby otrzymać 1 kg owoców należy przynieść na akcję minimum:
- 10 butelek lub słoików szklanych
- 10 butelek lub kubeczków plastikowych
- 10 puszek aluminiowych po napojach
- 10 kartonów po napojach (mleku, sokach...)
- 10 zużytych baterii
- 5 kg makulatury
- 5 sztuk sprzętu elektronicznego małego (świetlówki, suszarki...)

W organizacji akcji pomagają : Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie sp. z o.o., Fundacja Ekorozwoju, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, Europejska Platforma Recyklingu Organizacja Odzysku SA, Fundacja PlasticsEurope Polska.

Klubokawiarnia Warszawa Powiśle, 17 września., godz.10:00-14:00

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli

Stowarzyszenie„Eko-Edukacja” oraz Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko-Unia” z Wrocławia zapraszają na jednodniowe bezpłatne szkolenia dla nauczycieli organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu pn. „Mniej odpadów? – TAK!”. Zgłoszenia można nadsyłać do 14 września!

Gospodarka odpadami jest jednym z zagadnień, które będą poruszane na szkoleniach.

Podczas kilkuletnich działań w zakresie edukacji ekologicznej realizowanych wspólnie z nauczycielami z dolnośląskich szkół, organizatorzy otrzymali wyraźne informacje, iż w programie kształcenia ciągle jest zapotrzebowanie na profesjonalne materiały szkoleniowe z zakresu rozwoju zrównoważonego. Dlatego zdecydowano się na zebranie w jednym pakiecie aktualnych zagadnień z zakresu edukacji ekologicznej, wybierając cztery ważne i aktualne zagadnienia takie, jak: gospodarka odpadami, program europejskiej sieci Natura 2000, zrównoważona konsumpcja i zdrowy styl życia, oraz odnawialne źródła energii (OZE) i zmiany klimatyczne. W ramach projektu powstał podręcznik szkoleniowy pn. Mniej odpadów? - TAK! z konspektami zajęć dla nauczycieli szkół różnego typu.

W ramach pomocy dydaktycznych dla szkół powstał także film animowany o tematyce promującej zasady zrównoważonego rozwoju oraz wystawa dla szkół w formie 7 rodzajów plansz edukacyjnych na temat gospodarki odpadami. Wszystkie te materiały nauczyciele mogą otrzymać nieodpłatnie, biorąc udział w szkoleniach, które zostaną zrealizowane na terenie całej Polski.

Szkolenia w Warszawie: 28 i 29 września 2010 r.

Dwa nieodpłatne jednodniowe szkolenia dla nauczycieli, po których ukończeniu wydawany jest certyfikat odbędą się w Warszawie 28 oraz 29 września w Hotelu START hotel FELIX przy ul. Otmulewskiej 24.

Warunki uczestnictwa:
1) Zgłoszenia (w załączeniu obowiązująca karta uczestnictwa) z określonym terminem szkolenia należy przesyłać do 14 września 2010 r. wyłącznie mailem na adres: eko-edukacja@wp.pl.     
2) Ilość miejsc jest ograniczona! Wysłanie zgłoszenia nie oznacza zakwalifikowania na szkolenie. Organizatorzy będą wysyłać potwierdzenia zakwalifikowania się na szkolenie. Szkolenia są jednodniowe, nieodpłatne. Nie pokrywamy kosztów dojazdu na szkolenie.
3) Wszelkie dodatkowe informacje udzielane są telefonicznie: 693-509-565 lub mailem pisząc na adres: eko-edukacja@wp.pl
4) Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu szkoleń znajdującego się na stronie www.eko-edukacja.org.pl.

WAKACYJNY EKO MARATON w KONINIE

Nasza planeta dba o nas, więc i my dbajmy o naszą planetę. Z tej okazji Centrum Handlowe  Ferio zaprasza wszystkie dzieci w dniach 27 i 28 sierpnia do wzięcia udziału w niezwykłym Eko - Maratonie.


W piątek 27 sierpnia Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej ,, Młodzi Aktywni” organizuje Targi Książki Używanej, każdy uczeń będzie mógł zaopatrzyć się w używane podręczniki po okazyjnych cenach, zabłysnąć wiedzą w turnieju o ochronie środowiska zorganizowanym we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, bądź wykazać się talentem muzycznym w festiwalu Eko-piosenki. Nie zabraknie również Miasteczka Ruchu Drogowego, dzięki Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego poznamy zasady bezpiecznego poruszania się na drodze.

Punktem kulminacyjnym tego dnia będzie finał konkursu organizowanego przez Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, dotyczącego zbiórki kapsli, nakrętek, puszek oraz butelek plastikowych. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa!

Kolejny dzień 28 sierpnia to kontynuacja aktywności proekologicznych. Dzięki współpracy z Fundacją Zielony Horyzont, Portalem Edukacji Ekologicznej - Zielona Lekcja oraz Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym "Eko-logiczni" z Konina w Centrum Handlowym zorganizowane zostaną  stoiska, każde ściśle powiązane z zieloną tematyką weekendu: „Zabłyśnij Eko-Wiedzą”, czyli przyrodnicze zgaduj-zgadule, pokazy i instruktaże  pt. „Trzeba Rady na Odpady”,  a także Kącik Eko-Artysty oraz Kącik Eko-Odkrywcy, stoisko Recycling-art oraz  stoisko rzeźbiarskie. 

Całości dopełni zorganizowany wernisaż fotografii wykonanych w ramach III Wiosennego Pleneru Fotograficznego w Nadwarciańskim Parku Narodowego. Prace, zlokalizowane w części gastronomicznej pasażu, ukazywać będą najcenniejsze fragmenty doliny środkowej Warty, Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.Zapamiętaj już dziś  27-28 sierpnia – konkursy, zabawy i mnóstwo nagród do wygrania!Partnerzy akcji

Urząd Gminy Stare Miasto

Starostwo Powiatowe w Koninie

Urząd Miasta Konin

Wosana S.A.

Fundacja Zielony Horyzont

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Eko-logiczni" w Koninie

Zielona Lekcja.pl - Portal Edukacji Ekologicznej
Ecoportal.com.pl

ZielonyDziennik.pl

NaszaPolska.eu

MiastoDzieci.pl

Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej ,, Młodzi – Aktywni”

Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie

Planeta FM

TV Konin

Wirtualny Konin

Przegląd Koniński

Źródełko wiedzy - KONKURS

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie oraz portal edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl ogłaszają otwarty konkurs „Źródełko wiedzy”. Do wygrania 80 nagród! Zasady są bardzo proste, a nagrody swoimi bajecznie kolorowymi fotografiami zachwycą każdego malucha!

Co zrobić, by zdobyć jedną z nagród?

Konkurs „Źródełko wiedzy” trwa od 18 czerwca do 31 sierpnia. W tym czasie należy odpowiedzieć poprawnie na 5 z 6 pytań i wysłać odpowiedzi na konkurs@zielonalekcja.pl do 31 sierpnia br. włącznie.

Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy 80 nagród, a są nimi:
 - 17 maskotek Krecik Muki
- 14 komiksów „Dziwne przygody kropelki wody”
- 12 albumów  Willanów
 - 6 książek od LektorKlett
 - 21 bajeczek od Wydawnictwa Skrzat
 - 10 kolorowanek AWM i Eko-koncept

Pytania konkursowe

1.    jaki tytuł nosił poprzedni konkurs MPWiK i ZielonaLekcja?
2.    czego dotyczy akcja Skrzydlaci Sąsiedzi MPWiK Leszno?
3.    podaj minimum jeden tytuł materiału nt. wody na ZielonaLekcja.pl
4.    na jakim obiekcie wodociągowym MPWiK Leszno w maju posadzono 1000 brzóz?
5.    jak nazywał się konkurs ZielonaLekcja.pl dotyczący rzek, w którym nagrodą był spływ kajakowy?
6.    na czym polega projekt Wieża Wodna?


Podpowiedzi
Podpowiedzi do pytania 1 znajdziesz tutaj
Podpowiedzi do pytania 2 znajdziesz tutaj
Podpowiedzi do pytania 3 znajdziesz  tutaj
Podpowiedzi do pytania 4 znajdziesz tutaj
Podpowiedzi do pytania  5 znajdziesz tutaj
Podpowiedzi do pytania 6 znajdziesz tutaj

Sponsorzy nagród:

            

                                       

Prezentacja nagród:
1. Maskotki Krecik Muki, komiksy "Jak Krecik Muki pobierał nauki" i  "Dziwne przygody Kropelki wody” oraz dla nauczycieli albumy „Wilanów górą”

 Bohaterem opowieści „Jak krecik Muki pobierał nauki” jest sympatyczna krecia rodzina, zagrożona wysiedleniem przez firmę wodociągową.  Umiejętności literackie Ewy Karskiej doskonale współgrają z miłą dla oka kreską Sławomira Kiełbusa, który tu i ówdzie pozwolił sobie na graficzne żarty…

Publikacja „Wilanów górą” prezentuje zbiór fotografii wykonanych z paralotni przez Jerzego Gumowskiego. Album ukazuje uroki podmiejskiej rezydencji, okalającej go przyrody, a tym samym promuje wartości krajobrazu kulturowego terenów pałacu króla Jana III.
Sponsor: Per Aarsleff Polska

2. Książeczki pt. „Nad Wodą”, „W wodzie” i  „Ekobajeczki”

 „Nad wodą” i „W wodzie” to cykl pięknie ilustrowanych, sztywnostronicowych książeczek - harmonijek przeznaczonych dla każdego malucha, który poznaje świat dzięki obrazkom. Ekobajeczki to m.in. bajka (ekologiczna) o współczesnym Czerwonym Kapturku, który choć nie bał się wilka, to nie był dobrym dzieckiem: zaśmiecał las i oszukał babcię.
 Sponsor: Wydawnictwo Skrzat

3. Książki pt. „Przyrodniczy atlas Polski dla dzieci nad morzem” i  „Woda”

Książka „Woda” Kingi Preibisz-Wały to w przystępny sposób przedstawiona wiedza o wodzie. Książka zawiera bardzo dużo ciekawych informacji, mnóstwo zdjęć, zabawne ilustracje, a także propozycje prostych doświadczeń, jakie może przeprowadzić dziecko. „Przyrodniczy atlas Polski dla dzieci - nad morzem” to atlas roślin i zwierząt połączony z mini przewodnikiem po Parkach Narodowych i najciekawszych miejscach polskiego wybrzeża. Książka zawiera mnóstwo zdjęć, ciekawostek i mapy. Wprowadza dzieci w świat przyrody polskiego wybrzeża.
Sponsor: Wydawnictwo LektorKlett

4. Wodne kolorowanki

 Dzięki specjalnej technologii druku, nie potrzebujesz już farb do kolorowania! Wystarczy zmoczyć pędzelek w niewielkiej ilości wody i pomalować obrazek, który stanie się... kolorowy! Każdy wzór na rysunku oznacza inny kolor.
Sponsor: AWM - Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

5.    Co robić z odpadami? Kolorowanka - wydanie drugie

Kolorowanka w formie zabawy przybliża dzieciom najważniejsze sposoby segregacji odpadów, metody unikania powstawania odpadów oraz możliwości ponownego ich wykorzystania. Książeczka wydrukowana jest na papierze ekologicznym w formacie A4 i zawiera 19 całostronicowych obrazków do kolorowa- nia. Wydanie drugie zostało wzbogacone o zadania typu: połącz kropki, dorysuj brakujący element lub uzupełnij obrazek. Dzięki temu, praca z kolorowanką stała się dla dzieci bardziej atrakcyjna i różnorodna. Ponadto na pierwszej stronie zamieszczono objaśnienia i uwagi do każdego z obrazków kierowane do rodziców, opiekunów i nauczycieli.

RODZINNY QUIZ PRZYRODNICZY

Wydawnictwo Naukowe RM i portal edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl zapraszają do Rodzinnego Quizu Przyrodniczego. Dzięki zróżnicowaniu pytań, quiz pozwoli wykazać się znajomością rodzimej przyrody młodszym i starszym członkom rodziny. Do wygrania pięć fantastycznych „Rodzinnych atlasów przyrody” Wydawnictwa RM.

 

Rodzinny Quiz Przyrodniczy trwa od 1 sierpnia do 30 września 2010 r.. W tym czasie należy poprawnie odpowiedzieć na 10 pytań i wysłać odpowiedzi oraz imiona członków rodziny wraz z adresem na konkurs@zielonalekcja. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy pięć „Rodzinnych atlasów przyrody”. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, poza pracownikami Wydawnictwa RM i Abrys Sp. z o.o. oraz ich rodzin.

 

Zapraszamy całe rodziny do udziału w Quizie. Jedna rodzina może przesłać jedno zgłoszenie.

Wszystkie pytania są zaczerpnięte z „Rodzinnego atlasu przyrody”.

 

Pytania konkursowe

 

 1. Ile nóg mają pajęczaki?
 2. Co służy rybom do oddychania?
 3. Pod jaką postacią rodzą się płazy?
 4. Wymień trzy przykłady ptaków – nielotów.
 5. Od czego pochodzi nazwa ssaki?
 6. Podaj przykład rośliny, która kwitnie wiosną.
 7. Wymień przykład krzewu, na którym pojawiają się owoce.
 8. Wymień jeden przykład jesiennego owocu drzewa.
 9. Jak nazywa się pokarm młodych pszczół?
 10.  Czego symbolem jest biedronka?

 

 

O nagrodzie

„Rodzinny atlas przyrody”

Praca zbiorowa
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 192
Rok wydania: 2008
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Wymiary: 13x19 cm

Rodzinne spacery, wycieczki rowerowe lub wspólne wędrówki są wspaniałą okazją do poznawania rodzimej przyrody. W tej wyjątkowej książce każdy rodzic znajdzie ważne informacje o roślinach i zwierzętach najczęściej występujących na naszym terenie. Kolorowe zdjęcia pomogą dzieciom rozpoznać poszczególne gatunki flory i fauny. Dzięki ciekawostkom i barwnym ilustracjom obcowanie z przyrodą stanie się wspaniałą przygodą. 
Życzymy powodzenia!

Organizator:

 

Sponsor:

Projekt ZIELNIK

Przez cały sierpień w Gliwicach będzie trwał projekt Zielnik. Jest to letnia propozycja Muzeum w Gliwicach adresowana do młodszych i starszych. Podczas spotkań, wykładów i warsztatów uczestnicy postarają się odkryć zielnik inaczej i na nowo. Zielnik kojarzony z sentymentalną kolekcją i tajemnicami botaniki, pozwoli pokazać, że to, co nas otacza ma wiele wymiarów.

Plakat projektu.

Poprzez działania artystyczne zielnik odsłoni się w mało znany dotąd sposób. Uczestnicy będą mieli okazję poznać nieznane właściwości roślin, historię zapachu czy techniki roślinnego zdobienia. Zielnik stanie się także źródłem doznań estetycznych – w specjalnie do tego celu przygotowanych książeczkach będzie można stworzyć własną, niepowtarzalną kolekcję – nie tylko roślinną.

Projekt zielnik to multidyscyplinarne przedsięwzięcie dla wszystkich.

Program:

 • Weekendowe wykłady

(Wszystkie WYKŁADY odbywać się będą w Willi Caro o godz. 17.00)

1 sierpnia
Historia zielnika
prowadzenie dr Jacek Drobnik
(Śląski Uniwersytet Medyczny)

8 sierpnia
Jak tworzyć zielnik – pokaz tworzenia zielnika
prowadzenie dr Jacek Drobnik (ŚUM)

14 sierpnia
Od merynki do etnodizajnu – motyw roślinny w modzie
prowadzenie Małgorzata Kłych
(Muzeum w Gliwicach)

22 sierpnia
Na dwoje babka wróżyła o babce lancetowatej i nie tylko
prowadzenie Małgorzata Kłych
(Muzeum w Gliwicach)

29 sierpnia

Mowa kwiatów. O symbolice przyrody w sztukach pięknych
prowadzenie dr Dagmara Wójcik (Muzeum w Gliwicach)

 • Warsztaty

4 sierpnia godz.11:00 – 12:30
Warsztaty tworzenia zielnika w Parku Chopina

6 sierpnia  godz.18:00 – 19:00
Warsztaty tworzenia zielnika oraz artystycznego ozdabiania przedmiotów (decoupage)  dla dzieci z rodzicami.
Ogród  Willi lub w razie niepogody Czytelnia Sztuki

11 sierpnia godz. 18.00 – 19:00
Warsztaty kreatywne dla dzieci  i dorosłych - tworzenie pudełek zielnikowych
Ogród  Willi lub w razie niepogody Czytelnia Sztuki

13 sierpnia 16:00 – 18:00
Warsztaty biżuterii i filcowania dla dzieci i dorosłych
Park Chopina lub w razie niepogody Czytelnia Sztuki

18 sierpnia 18:00 – 19:00
Kreatywne warsztaty zapachowe
dla dzieci i rodziców
Ogród  Willi lub w razie niepogody Czytelnia Sztuki

20 sierpnia 11:00 – 12:30
Warsztaty kreatywne dla dzieci – tworzenie pudełek zielnikowych
Ogród  Willi lub w razie niepogody Czytelnia Sztuki

27 sierpnia 11:00 – 13:00
Warsztaty fotobotaniczne w plenerze
 

 • Wydarzenia specjalne


Wielkie ziołowe gotowanie w plenerze!
Park Chopina 15 sierpnia godz. od 16:00 - 19:00
W razie niepogody w Barze wegetariańskim ZŁOTY OSIOŁ

Blog ziołowych inspiracji:
http://www.herbalinspiration.blogspot.
com/

Zielnikowa szafa

Informacje organizacyjne:
Udział we wszystkich propozycjach Projektu Zielnik jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie www.muzeum.gliwice.pl oraz pod numerem tel. (32) 3354403

Organizator:
Muzeum w Gliwicach
Czytelnia Sztuki
Ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice

 

Zaproszenie na kurs Dynamika Zrównoważonego Rozwoju.

Zajmujesz się naukowo lub praktycznie zagadnieniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem

lub społeczną odpowiedzialnością biznesu?

Twoja praca wymaga współpracy wielu osób lub podmiotów w szybko zmieniającym się otoczeniu?

Chciałbyś zdobyć wiedzę oraz poznać narzędzia, które pozwolą Ci znajdować rozwiązania systemowe

eliminujące źródła problemów, a nie tylko ich symptomy?

 

Centrum Rozwiązań Systemowych oraz Fundacja Sendzimira zapraszają na kurs „Dynamika Zrównoważonego Rozwoju”. Kurs  jest przeznaczony dla przedstawicieli sektora pozarządowego, biznesu, administracji, oraz naukowców, doktorantów i studentów, który odbędzie się w dniach 19.09–02.10.2010 w Karpaczu.

 

Uczestnictwo w kursie jest bezpłatne.  Nie jest wymagana wcześniejsza znajomość tematyki kursu. Szczegóły

dotyczące zgłaszania aplikacji znajdują się na stronie www.crs.org.pl/dzr. Termin nadsyłania zgłoszeń

upływa 30 czerwca 2010

Zapraszamy na wystawę

Z okazji Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym oraz  Wydział  Biologii  Uniwersytetu  Warszawskiego organizuje wystawę, na której będzie można obejrzeć grafiki i fotografie, zrobione przez Magdalenę i Marka Engliszów.

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w dniu 7.06.br.o godzinie 17.00 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1.

Prezentowane na wystawie prace powstały na podstawie zbiorów Jarosława Iwaszkiewicza, które znajdują się w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku k. Warszawy.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z treścią zaproszenia.

POMÓŻMY POWODZIANOM

Nasi Przyjaciele Ewa i Peter ze Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego ZIARNO, pomagają ofiarom dramatycznej powodzi kilku miejscowości w pow. płockim. Nie bądźmy obojętni - pomóżmy powodzianom.

Poniżej list Ewy Smuk-Stratenwerth

Kochani,

w naszej gminie leży mała wieś Świniary, gdzie w niedzielę przeżyliśmy kataklizm, jakiego tu nikt nie pamięta. Nawet wspominana przez najstarszych straszna  powódź w 1924 roku nie miała takich rozmiarów. 23 maja 2010r. wezbrana Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach, powiat płocki, woj. mazowieckie. 4 400 hektarów znalazło się pod wodą. Ponad 1400 osób jest ewakuowanych. Ucierpieli mieszkańcy wsi: Świniary, Nowosiadło, Juliszew, Sady, Wiączemin Polski, Nowy Wiączemin, Zyck Nowy, Zyck Polski, Leonów, Rybaki, Piotrkówek.
Ludzie stracili domy, zabudowania gospodarcze, inwentarz i plony na cały rok. Słubice są gminą typowo rolniczą , większość  rodzin z zalanych terenów utrzymuje się z rolnictwa, tak więc ich tragedia, to nie tylko utracony dom – zostali oni pozbawieni całorocznego dochodu. Woda bardzo powoli opada, ale ogrom strat trudno zliczyć.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO, www.ziarno.eu , uruchomiło konto dla ofiar powodzi. Zgodnie z Decyzją nr 5/2010 wydaną przez Marszałka Województwa dnia 27 maja 2010r. wpłat mogą dokonywać mieszkańcy województwa mazowieckiego oraz instytucje/ organizacje mające siedzibę na terenie woj. mazowieckiego.

Numer konta :  48 9042 1026 0840 0433 2000 0010 , Bank Spółdzielczy „Mazowsze” w Płocku, oddział Sanniki, filia Słubice z dopiskiem „dla powodzian”

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie materialne. Na naszej stronie będą Państwo mogli znaleźć informacje o przeznaczeniu pieniędzy wydatkowanych w ramach udzielenia pomocy poszczególnym rodzinom i szkołom. Umieścimy również listę darczyńców (jeśli ktoś pragnie pozostać anonimowy, prosimy o stosowną informację).

Dla osób i instytucji spoza woj. mazowieckiego chcących wesprzeć finansowo naszych powodzian podajemy konto

Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św. Marcina w Słubicach, ul. Wiślana 1,  09-533 Słubice, Bank Spółdzielczy Mazowsze w Płocku z dopiskiem „dla powodzian”, numer konta 38 9042 1039 0840 0169 2000 0010 IBAN: MBREPLPW

 

pozdrawiam i dziękuje za wszelką okazaną pomoc

Ewa Smuk-Stratenwerth

Apel o popularyzacji i upowszechnianie zagadnień różnorodności biologicznej

W dniu 17 maja 2010 r. zakończyła się konferencja pn. Mówić o Różnorodności Biologicznej nie tylko w 2010r. organizowana przez Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

Owocem tej konferencji jest wystosowany Apel do świata nauki i mediów publicznych o podniesienia roli popularyzacji i upowszechnianie zagadnień różnorodności biologicznej.

Tu zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z treścią
Apelu.

Ministerstwo Środowiska zaprasza na warsztaty

 Ministerstwo Środowiska zaprasza na warsztaty „Plan działań w zakresie Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (EZR)”. Termin warsztatów: 24 maja br., godzina 10:00-17:00, miejsce: Fundacja Edukacji Ekonomicznej, ul. Kopernika 30, Warszawa

Podczas tych warsztatów uczestnicy zastanowią się, co oznacza EZR w praktyce, porozmawiają o obecności EZR w podstawach programowych oraz metodach EZR na różnych poziomach edukacyjnych, ocenią dotychczasowe działania w obszarze EZR,  rozpoznają potrzeby edukacyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju, zidentyfikują problemy i wyznaczą najistotniejsze kierunki w EZR, zastanowią się nad metodami stymulacji rozwoju EZR w Polsce. 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Uczestnicy spotkania otrzymają zaświadczenia udziału.

Zaproszenie na warsztaty

Formularz zgłoszeniowyGdańsk zaprasza ...

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska oraz Partnerzy serdecznie zapraszają 21 maja 2010 r. do udziału w akcji plenerowej pn. Bioróżnorodność – poznaj by zachować! Szczegóły imprezy znajdziesz tutaj. Serdecznie zapraszamy.

Zaproszenie do konkursu "Nauka - Świat bez Granic"

W imieniu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. WIESŁAWA BANYSIA zapraszamy WSZYSTKICH PRACOWNIKóW I STUDENTóW UNIWERSYTETóW do wzięcia udziału w 3. Konkursie i towarzyszącym mu Biennale Fotograficznym pod hasłem przewodnim „NAUKA – ŚWIAT BEZ GRANIC” realizowanym w ramach projektu „NAUKA W OBIEKTYWIE”.

Celem nadrzędnym konkursu i biennale fotograficznego jest promocja dorobku naukowego pracowników i studentów uczelni wyższych oraz innych instytucji naukowych poprzez przybliżenie ich działalności naukowej za pomocą fotografii, które swoją treścią nawiązują do prowadzonych badań naukowych. Konkurs odbywa się cyklicznie, co 2 lata, każdorazowo z innym tematem przewodnim. Trzeciej jego edycji towarzyszy hasło przewodnie: "Nauka – świat bez granic".

Więcej o konkursie tutaj.

"Mówić o Różnorodności Biologicznej nie tylko w 2010 roku" - zaproszenie na konferencję

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym serdecznie zaprasza do udziału w konferencji: Mówić o Różnorodności Biologicznej nie tylko w 2010r.
Konferencja ta odbędzie się w dniu 17 maja 2010 r. Miejsce wydarzenia: Uniwersytet Warszawski, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, ul Krakowskie Przedmieście 26/28.

Celem konferencji jest spotkanie osób zaangażowanych w transmisję wiedzy do społeczeństwa i zainteresowanych ożywieniem tradycji dobrej popularyzacji. Spotkanie to będzie okazją do nawiązania kontaktów służących z jednej strony większej komunikatywności, a z drugiej wyższej jakości merytorycznej publicznego przekazu, służącego podnoszeniu kultury przyrodniczej społeczeństwa. Zorganizowana konferencja prasowa ma ułatwić dziennikarzom przygotowanie materiałów prasowych z okazji Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej, obchodzonego na całym świecie 22 maja.

Konferencja, skierowana jest do naukowców, wykładowców akademickich, studentów różnych wydziałów, pracowników administracji ochrony środowiska i terenów chronionych, liderów edukacji ekologicznej, metodyków i ludzi mediów, dziennikarzy, producentów filmowych.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o potwierdzenie udziału i przesłanie danych na formularzu zgłoszeniowym (RSVP) na adres:

ucbs@uw.edu.pl


Tutaj znajdą Państwo szczegółowy program konferencji.

Konkurs Ministerstwa Środowiska-NIETYPOWE LEKCJE RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ

W Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej Ministerstwo Środowiska zaprasza: parki narodowe, parki krajobrazowe, szkoły leśne i organizacje pozarządowe do udziału w konkursie na przeprowadzenie akcji edukacyjnej dotyczącej różnorodności biologicznej pt.: Nietypowa lekcja różnorodności biologicznej.

 • Różnorodność biologiczna – opowiedz i pokaż, czym jest
 • Różnorodność słuchaczy – sam wskaż grupę odbiorców akcji
 • Różnorodność nagród – sam wybierz nagrodę, która najbardziej przyda się w dalszej pracy edukacyjnej: ekran przenośny, rower, a może zestaw ekologiczny do badania wody?
 • Różnorodność formy – sprawozdanie, reportaż, prezentacja multimedialna, film.

Opisy przeprowadzonych akcji edukacyjnych należy przesyłać do dnia 15 sierpnia 2010 r.na adres:

Departament Edukacji Ekologicznej
Ministerstwo Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
tel. 22 57 92 464 

Biorąc udział w konkursie, masz wpływ na ochronę różnorodności biologicznej i promujesz swoją instytucję!

Opis zwycięskiej pracy zostanie opublikowany w prasie ogólnopolskiej.

Więcej informacji www.mos.gov.pl/kategoria/3066_konkursy/

Wisła Marka Kamińskiego

Już od 7 kwietnia 2010 roku w Złotych Tarasach na poziomie 1 będzie można obejrzeć wystawę wielkoformatowych zdjęć z letniej i zimowej edycji Ekspedycji Wisła – wypraw kajakowych z udziałem Marka Kamińskiego, zorganizowanych przez Fundację i Instytut imienia znanego podróżnika. Wystawa
ma na celu zaprezentowanie walorów przyrodniczych i turystycznych Wisły oraz potencjału gospodarczego, jaki drzemie w królowej polskich rzek. 10 kwietnia odbędzie się ponadto spotkanie z Markiem Kamińskim, który opowie o doświadczeniach z obu ekspedycji i wieloletnim projekcie „Szlak Wisły”, któremu przyświeca misja ochrony i promocji największej z polskich rzek.

Tu więcej informacji o wystawie.

"Parki i ogrody oczami młodzieży"

Zachęcamy do obejrzenia strony parki.org.pl - nowej witryny przygotowanej przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła". Na stronie umieszczone są opisy ponad 300 parków, ogrodów i terenów zielonych, pierwotnie przygotowywanych przez młodzież w ramach projektu "Parki i ogrody oczami młodzieży". Teraz, dzięki mechanizmowi WIKI każdy może samodzielnie edytować, poprawiać i uzupełniać umieszczone tam opisy. Można też w prosty sposób zamieścić opis parku w swojej miejscowości wraz z galerią zdjęć. Strona parki.org.pl to unikalna baza wiedzy o polskich parkach, zawierająca wiele nigdzie indziej nie publikowanych treści oraz ciekawych zdjęć drzew, krzewów i innych roślin występujących w polskich parkach. Teraz każdy może wziąć udział w rozwijaniu tej bazy, a także promować walory turystyczne swojego regionu.

Zbiża się "Godzina dla Ziemi"

"Godzina dla Ziemi" WWF zbliża się wielkimi krokami,
już dziś zachęcamy Was do przyłączenia się do akcji
i wyłączenia światła razem z nami.

Przyłącz się! Wyłącz światło!
Sobota, 27 marca, o godz. 20.30,
Zapisz się na http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi

W związku z akcją "Godzina dla Ziemi" zwracamy się do Was z
prośbą o wsparcie działań WWF:
Poinformujcie rodzinę i swoich znajomych o akcji
WWF "Godzina dla Ziemi", zachęćcie Ich do przyłączenia się
do akcji i zgaszenie światła w sobotę, 27 marca o godz. 20.30.
Zaproście do wejścia na stronę
http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi i zarejestrowania się,
niech będzie nas jak najwięcej!

Możecie zrobić jeszcze więcej...
możecie aktywnie działać razem z Partnerem akcji - firmą IKEA, która kolejny juz rok bardzo intensywnie wspiera nasze działania.
Skontaktujcie się z koordynatorem IKEA ds. środowiska
w wybranym mieście, a otrzymacie szczegóły.

Lista koordynatorów
http://www.wwf.home.pl/koordynatorzy_kontakty_adresy.pdf

Wielkanocne Życzenia

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" życzą pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym
 

Rusza cykl wykładów z serii "Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska"

Uniwersyteckie Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym serdecznie
zaprasza w semestrze letnim 2009/2010 na XVIII już cykl wykładów pn.
"Wybrane zagadnienia z ekologii i ochrony środowiska
Różnorodność biologiczna w wielu odsłonach".
Wykłady te zostały objęte honorowym patronatem Ministra Środowiska oraz Polskiego Komitetu UNESCO i stanowią część projektu  pn. "Rok 2010 – Światowy Rok Różnorodności Biologicznej ONZ – promocja obchodów i podnoszenie świadomości społecznej poprzez programy
edukacyjne oraz kampanię informacyjno–edukacyjną. Projekt ten jest finansowany przez
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Szczegółowy program wykładów znajduje się tutaj.

Zaproszenie na bezpłatne seminarium dla nauczycieli

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie we współpracy z British Council zapraszają wszystkich zainteresowanych nauczycieli  na  b e z p ł a t n e   seminarium pt.

„Ziemia na rozdrożu: energia, klimat, gospodarka, społeczeństwo”, które odbędzie się w dniach 24.02 i 25.02.2010 r. w godzinach 15.00-19.00. Miejscem zajęć będzie Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa, ul. Solec 57 (wejście od ul. Wilanowskiej),  sala 18, I piętro


Więcej informacji o seminarium znajduje się tutaj

Konkurs "Drugie dno H2O...czyli woda w moim mieście"

 

Konkurs jest organizowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" -  filia w Warszawie.

Tematyką konkursu są śródmiejskie ekosystemy wodne i wodo-zależne, takie jak małe rzeki, jeziora, starorzecza, stawy, mokradła, w tym łęgi i olsy.

 

Przedmiotem konkursu jest wykonanie reportażu z elementami fotoreportażu, przedstawiającego stan tych ekosystemów, w formie np. dokumentu tekstowego, prezentacji multimedialnej, filmu lub innej dowolnej (za zgodą autorów, wszystkie nadesłane prace, wraz z fotografiami, zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu). Część tekstowa reportażu powinna liczyć co najmniej 3 strony A-4, w części graficznej powinno znaleźć się minimum 5 fotografii (nie więcej niż 10).


Termin wysyłania prac konkursowych upływa 15.05.2010 r.

 

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjalnych

i ponadgimnazjalnych. Uczestnikiem konkursu jest zespół liczący nie więcej niż 5 osób pod opieką nauczyciela. Z jednej placówki w konkursie udział może wziąć dowolna liczba zespołów.

 

Spośród nadesłanych prac nagrodzonych zostanie 10, w tym 3 zespoły z każdej kategorii wiekowej uczestników (szkoła podstawowa, gimnazjalna oraz ponadgimnazjalna) oraz nagroda GRAND PRIX. Nagrody rzeczowe o łącznej wartości 42800 zł to m.in. wysokiej klasy sprzęt fotograficzny oraz kilkudniowa wycieczka do miejsc związanych ze szczególnie cennymi ekosystemami wodnymi, obejmująca intensywny program przyrodniczy. Prace nagrodzone zostaną także wydane w formie broszury - publikacji pokonkursowej.

 

Informację o konkursie wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz regulamin konkursu

są dostępne na stronie internetowej konkursu http://h2o.zrodla.org/.

 

Konkurs ma charakter niekomercyjny, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Głównego Konserwatora Przyrody,

Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska - p. Janusza Zaleskiego,

Prezydenta M.St. Warszawy, p. Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz

Mazowieckiego Kuratora Oświaty - p. Karola Semika.

Zaproszenie na konferencję z cyklu - Na miarę Nobla

Serdecznie zapraszamy na konferencję przedmiotowo - metodyczną pt. ,,Systematyka organizmów”, która odbędzie się 14.01.2010r. (czwartek) w godzinach 16.00 – 19.00.

Miejscem spotkania będzie  Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, ul. Hoża 88, Warszawa, III piętro, sala 305 (konferencyjna).

 

Więcej informacji o konferencji znajdziesz

tutaj

Ginące zwierzęta Europy